Sony temiz enerji hedefini 10 yıl erkene çekti

Sony daha önce 2040 olarak belirlediği, çalışmalarında yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçme hedefini ABD'de 2030 olarak güncelledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz ay RE100 adlı girişime dahil olarak, 2040’a kadar elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden sağlayacağını açıklayan Sony, ABD’deki operasyonları için hedefi 10 yıl erkene çekeceğini açıkladı.

Eylül ayında San Francisco’da gerçekleşen Küresel İklim Çalışması Zirvesi’nde RE100, Sony’nin katılımıyla dünyanın en büyük elektronik ve eğlence şirketlerinden birini projeye dahil ettiklerini açıklamıştı. Zirvede aynı zamanda yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey, küresel iş birliği ve topluluk şirketi WeWork ve Avrupa’nın en eski bankalarından Royal Bank of Scotland’ın projeye katıldığı ifade edilmişti.

Hedefler güncellendi

Sony etkinlikte tüm çalışmalarında yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçme hedefini 2040 olarak belirlemişti. 2030’a kadar ise elektrik ihtiyacının yüzde 30’unun yenilenebilir enerjiden sağlanması hedeflenmişti.

Ancak yaklaşık bir ay sonra Sony yeni bir açıklama yaparak ABD’deki çalışmaları için yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefini 10 yıl erkene, 2030’a çekeceğini açıkladı. Şirketin şu anda yenilenebilir enerji kullanım oranı yüzde 25 civarında. Şirket Avrupa’da şimdiden yüzde 100 yenilenebilir enerjiye ulaşmış durumda. ABD’nin ardından yeni hedef Çin ve Japonya olacak.

Sony Corporation of America Başkan Yardımcısı Mark Khalil “Sony çalışmalarının ve ürünlerinin enerji etkinliğini artırırken yenilenebilir enerji kullanım çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Kuzey Amerika bölgesinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye ulaşma hedefimizi 2030’a çekmemiz, küresel hedefimize yönelik bir adım. RE100’a katılmanın yanı sıra, küresel ve bölgesel hedefler belirleyerek, Sony’deki yenilenebilir enerji kullanımının diğer şirketlere de ilham vermesini sağlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Doğru zamanda atılmış bir adım

Bu hamle, Hükumetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin yayımladığı raporla birebir ilişkili olmasa da raporun yayımlanmasının hemen ardından gerçekleşti. Raporda küresel ısınmanın etkilerini 1,5 derecenin altında tutmak için daha önce görülmemiş önlemler alınması gerektiği vurgulanmıştı.

RE100 Başkanı Sam Kimmins “Sony’yi, gelişmiş bir pazarda yüzde 100 yenilenebilir enerjiye daha hızlı geçme konusunda eline geçen fırsatı değerlendirdiği için tebrik ediyoruz. Bilimcilerin bize küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmak için daha fazla şey yapmamız gerektiğini söylediği bir haftada, dünyanın en büyük elektronik ve eğlence şirketlerinden birinin iklim değişikliği konusunda hızlanacağını açıklamasından daha güçlü bir mesaj olamazdı. Bu hamle, çalışma dünyasına nelrin yapılabileceğini gösteriyor ve diğer büyük şirketleri aynı şekilde hareket etmek için cesaretlendiriyor.” dedi.

Kaynak: CleanTechnica

Geçtiğimiz ay RE100 adlı girişime dahil olarak, 2040'a kadar elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden sağlayacağını açıklayan Sony, ABD'deki operasyonları için hedefi 10 yıl erkene çekeceğini açıkladı. Sony etkinlikte tüm çalışmalarında yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçme hedefini 2040 olarak belirlemişti. 2030'a kadar ise elektrik ihtiyacının yüzde 30'unun yenilenebilir enerjiden sağlanması hedeflenmişti. Ancak yaklaşık bir ay sonra Sony yeni bir açıklama yaparak ABD'deki çalışmaları için yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefini 10 yıl erkene, 2030'a çekeceğini açıkladı. Şirketin şu anda yenilenebilir enerji kullanım oranı yüzde 25 civarında. Şirket Avrupa'da şimdiden yüzde 100 yenilenebilir enerjiye ulaşmış durumda. ABD'nin ardından yeni hedef Çin ve Japonya olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği