Sony telefonlar için 48 megapiksellik kamera üretti

Sony'nin en son CMOS tasarımı IMX586, çözünürlüğü 48 megapiksele (8000x6000) çıkararak görsel kalitesinde büyük bir sıçrama sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sony’nin akıllı telefon birimi çok etkileyici olmayan bir performans göstermeye devam ediyor ancak şirket görüntü algılayıcılarında pazar lideri pozisyonunu koruyor. Şirketin en son CMOS tasarımı IMX586, çözünürlüğü 48 megapiksele (8000×6000) çıkararak görsel kalitesinde büyük bir sıçrama sunuyor. Sony 48 megapikselin endüstrideki en yüksek piksel sayısı olduğunu söylüyor.

Görsel kalitesi sadece daha fazla megapiksel ekleyerek artırılmıyor. Hatta küçük pikseller, düşük ışıkta daha parazitli fotoğraflar elde edilmesine sebep olabiliyor. Yeni algılayıcıda kullanılan 0,8 mikron pikseller pazardaki en küçük pikseller olacak. Ancak Sony bu sorunun üstesinden gelmek için dörtlü Bayer renk filtresi dizilimini kullanıyor. Böylece her piksel kendi çevresindeki dört pikselin sinyallerini de kullanabiliyor. Bu sayede ışık duyarlılığı, 1,6 mikron piksellerle çekilmiş 12 megapiksellik bir görsele eşit hale geliyor.

Telefonlarda kolayca kullanılabilecek

Nokia’nın 2012’de çıkan 808 PureView telefonu ve bu yıl Huawei’nin çıkardığı P20 Pro telefonu benzer piksel gruplama tekniklerini kullanarak 40 ve daha fazla megapiksele ulaşmıştı. Sony’nin IMX586 modeli daha ana akım bir çözüm sunuyor. Sony algılayıcının boyutunu köşeden köşeye 8 mm’de tutuyor. Yani bu teknolojiyi kullanan telefonların arkasında kamera için büyük bir çıkıntı olmayacak. Ancak algılayıcının önündeki lens, kameranın görüntüyü çözümleyebilme yeteneğinde büyük rol oynayacak. Burada odak noktası, varsayılan ayar olarak boyutu küçültmekten ziyade 48 megapiksellik kullanılabilir görseller üretmek. Günlük hayatta bu çok fazla işe yaramayabilir ama en azından daha iyi dijital yakınlaştırma seçeneği sunacak.

IMX586 önümüzdeki yıldan itibaren akıllı telefonlarda kullanılmaya başlayacak. Sony bu yılın Eylül ayından itibaren numuneleri tanesi 3 bin Yen’den (yaklaşık 128 Lira) göndermeye başlayacak.

Kaynak: The Verge

Sony'nin en son CMOS tasarımı IMX586, çözünürlüğü 48 megapiksele (8000x6000) çıkararak görsel kalitesinde büyük bir sıçrama sunuyor. Piyasadaki en yüksek piksel sayısına ulaşan Sony, küçülttüğü piksellerin görsellerde parazite yol açmaması için, her bir pikselin çevresindeki dört pikselden sinyal alarak çalıştığı bir yöntem deniyor. Böylece 1,6 mikron piksellerle çekilmiş 12 megapiksellik bir fotoğrafın netliğine 0,8 mikron piksellerle çekilmiş 48 megapiksellik bir fotoğrafla ulaşılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği