Sony dünyanın en küçük ve hafif premium kamerasını tanıttı

Sony’nin yeni kamerası RX0 II 24 mm’lik geniş lensi, şaşırtıcı derecede iyi çalışan mikrofonu ve dönebilen ekranı ile açıkça vlogger’ları hedefliyor.

sony premium camera

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sony’nin yeni kamerası RX0 II 24 mm’lik geniş lensi, şaşırtıcı derecede iyi çalışan mikrofonu ve dönebilen ekranı ile açıkça vlogger’ları hedefliyor. Bu özelliklerin yanı sıra taşınabilir su geçirmez kılıfı ve videonun yanı sıra iyi fotoğraf çekebilme özelliği de kamerayı içerik üreticileri için mükemmel bir cihaz haline getiriyor.

RX0 II, GoPro’nun son modellerinden daha küçük ama daha kalın bir yapısı var. 15,3 megapiksel Exmor CMOS sensörü ve BIONZ X görsel işleyicisi, kameranın kalınlığını artırmış. 24 mm’lik lensi Zeiss’ın f/4.0 lensi ile aynı ayarda. Geniş video çekimi imkanı sunan kameranın genişliği GoPro’lardan daha az ama açı genişledikçe görüntünün de bozulduğunu hesaba katarsak 24 mm daha düzgün görüntüler elde etmeyi sağlıyor. Kamera 20 cm uzaklığı netleyebiliyor. Bu da kamerayı önüne oturup konuşmak için ideal bir cihaz yapıyor. Ayrıca sessiz bir ortamda kameranın mikrofonu çok iyi ses kaydediyor.

Saniyede 30 kare, 4K çekim

Orijinal RX0 modeli 4K görüntü kaydı yapamıyordu. Mk. II versiyonunda bu özellik mevcut ama en fazla saniyede 30 kare çekim yapabiliyor. Çözünürlüğü düşürürseniz saniyede 1000 kareye kadar çıkmak mümkün. Bir HDMI kablosu ile 4K videoları direkt olarak harici bir depolama aygıtına kaydetmek de mümkün.

Çekilen videolar otomatik olarak stabilize ediliyor. Ancak post prodüksiyonda Sony’nin uygulaması üzerinden daha fazla stabilizasyon da mümkün. Kamerada 3.5 mm mikrofon girişi mevcut. Böylece kendi mikrofonunuzla daha da kaliteli ses kaydı yapabilirsiniz.

180 derece dönebilen ekran sayesinde hem gözünüzün önündeki şeyleri hem de kendinizi kolayca kaydedebilirsiniz. Kamera 10 metre derinliğe kadar su geçirmiyor. Bu noktadan sonra ayrıca su geçirmez kılıf kullanmak gerekiyor. Sony ayrıca kameranın toza, darbeye ve ezilmeye dayanıklı olduğunu söylüyor. Yani kameranızı çantaya atıp rahatça gezdirebilirsiniz.

Aynı anda 100 kamerayı kontrol imkanı

Profesyoneller bu kameralardan 5 tanesini akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol ederek aynı anda çekim yapabilecek. Bu yılın üçüncü çeyreği içinde bu özelliğin bir erişim noktası aracılığıyla 50 kameraya çıkacağı, Sony’nin ayrıca Camera Control Box ile kablolu bir çözümle bu sayıyı 100’e çıkaracağı belirtildi.

Sony RX0 II Mayıs ayında Avrupa’da 800 Avro’ya satışa sunulacak. Cihazın kutusunda bir çekim çubuğu ve sabitleyici de bulunacak.

Kaynak: New Atlas

Sony’nin yeni kamerası RX0 II 24 mm’lik geniş lensi, şaşırtıcı derecede iyi çalışan mikrofonu ve dönebilen ekranı ile açıkça vlogger’ları hedefliyor. Bu özelliklerin yanı sıra taşınabilir su geçirmez kılıfı ve videonun yanı sıra iyi fotoğraf çekebilme özelliği de kamerayı içerik üreticileri için mükemmel bir cihaz haline getiriyor.2 yanıt

  1. Atakan avatarı

    türkiye satışı olmayacak sanırım :(

  2. Ercan avatarı

    Sony, ürün çıkartmaya verdiği önemi keşke yazılımsal anlamda da gösterse… Sony Action Cam gibi bir ürünü piyasaya sürmesine rağmen uygulamasına göstermediği özen sebebiyle bekleneni karşılamadı. Gopro’nun uygulama özellikleri sayesinde her zaman daha tercih edilebilir hale geliyor. Umarım bu üründe de hedefledikleri alan kadar yazılım tarafına da önem verirler!

Yorumunuz: