Yapay zeka kanser teşhisinde doktorlardan daha iyi

Google, Deep Learning yapay zekası ile kanser teşhisini otomatik hale getirmeyi amaçlıyor. Yapılan testlerde yapay zeka doktorlardan daha başarılı oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir patolog için en zor iş, bir hastanın kanser olup olmadığına karar vermek. Pek çok kişinin hayatı alınacak tek bir karara dayanıyor. Ancak bu işlem öyle karmaşık ve zor ki aynı görüntülere bakan patologlar arasındaki uyum yüzde 48’e kadar düşebiliyor. Bu yüzden Google, derin öğrenme yapay zekası ile bu işlemi otomatik hale getirmeyi amaçlıyor. Projeden alınan sonuçlar oldukça ilgi çekici.

10+ gigapiksellik görseller inceleniyor

Uzmanlar “Tek bir hasta için pek çok farklı görsel olabiliyor. Her bir görsel 40 kere büyütülerek dijital ortama aktarıldığında 10+ gigapiksel çözünürlüğe sahip oluyor. Bin tane 10 megapiksel çözünürlüklü fotoğrafı tek tek incelediğinizi ve her bir pikselden sorumlu olduğunuzu düşünün. Bunun çok fazla veri anlamına geldiğini söylemeye gerek bile yok. Ayrıca genellikle zaman da sınırlı oluyor.” diyor.

Bu sebeple Google, gelişmiş görüntü algılama sistemini yıllardır GoogLeNet projeleri kapsamında geliştiriyordu. Bu proje aslında otonom araç projesi için, yolların daha iyi algılanması için geliştirilmişti. Şimdi ise Google aynı GoogLeNet teknolojisini kanser teşhisi için kullanıyor.

Google “Yeni düzenlemelerle, yapay zekayı görselleri farklı boyutlarda inceleyecek şekilde geliştirdi. Böylece patologların yaptığı işi daha hızlı ve daha isabetli bir şekilde yapabilen bir sistem geliştirdik.” diyor.

Doktora fark attı

Geçtiğimiz günlerde Google’ın yapay zeka sistemi; alanında uzman, deneyimli bir patologla, zaman sınırı olmadan yarıştı. İncelenen görsellerde insan doktor yüzde 73’lük başarı oranına ulaşırken GoogLeNet yüzde 89 oranında doğru tahminde bulundu.

Ancak Google -sistem hala yanlış pozitif sonuçlar sunduğu için- bu sistemin doktorların yerine kullanılamayacağını söylüyor. Ayrıca bu sistem, incelenen görsellerdeki diğer düzensizlikleri de insan doktorlar gibi algılayamıyor. Google’ın planı bu yazılımı, görsellerdeki şüpheli bölgeleri işaretlemesi için kullanmak. Böylece doktorlar bu bölgeleri inceleyerek daha hızlı ve daha isabetli sonuçlar elde edebilecek.

Kaynak: International Business Times

Geçtiğimiz günlerde Google'ın yapay zeka sistemi; alanında uzman, deneyimli bir patologla, zaman sınırı olmadan görsellerden kanser tespit etme konusunda yarıştı. İncelenen görsellerde insan doktor yüzde 73'lük başarı oranına ulaşırken GoogLeNet yüzde 89 oranında doğru tahminde bulundu. Ancak Google -sistem hala yanlış pozitif sonuçlar sunduğu için- bu sistemin doktorların yerine kullanılamayacağını söylüyor. Ayrıca bu sistem, incelenen görsellerdeki diğer düzensizlikleri de insan doktorlar gibi algılayamıyor. Google'ın planı bu yazılımı, görsellerdeki şüpheli bölgeleri işaretlemesi için kullanmak. Böylece doktorlar bu bölgeleri inceleyerek daha hızlı ve daha isabetli sonuçlar elde edebilecek.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği