Akıllı telefon rekabetinde yeni çıta: 48 megapiksel

Sony ve Samsung'un 48 megapiksellik sensörleri, Honor, Huawei ve Xiaomi gibi markaların telefonlarında kullanılmaya başlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sony ve Samsung bu yıl yaptıkları açıklamalarda, akıllı telefonlar için tasarladıkları 48 megapiksellik görüntü sensörlerini tanıtmışlardı. Şimdi akıllı telefon üreticilerinden, bu sensörleri kullanacak ilk telefonların hazırlandığına dair bilgiler geliyor. Honor, View 20 adlı modelinde Sony’nin IMX586 sensörünü ve Huawei’nin Kirin 980 işlemcisini kullanacağını belirtmişti. Huawei’nin Nova 4 modelinin özellikleri de önümüzdeki hafta açıklanacak.

View 20, Honor markasının View 10 modelinin yeni versiyonu olarak hazırlanıyor. View 10 orta segmente göre başarılı özellikleri ile takdir toplamıştı. Honor henüz View 20 hakkında tüm bilgileri paylaşmadı. Detaylar 22 Ocak’ta Paris’te yapılacak etkinlikte açıklanacak. Modelin Çin versiyonu V20 ise 26 Aralık’ta kullanıma sunulacak. View 20 modelinin, bir önceki modele göre özellikler ve tasarım konusunda çok daha rekabetçi olacağı biliniyor.

Öte yandan Xiaomi de 48 megapiksellik yeni akıllı telefonunu önümüzdeki aylarda satışa sunacak. Şirketin kurucu ortağı ve başkanı Lin Bin, Weibo üzerinden paylaştığı bir fotoğrafta telefonun arka kısmında kameranın altında “48MP camera” yazısının bulunduğunu gösterdi. Telefonla ilgili başka bir detay yok ama Lin telefonun Ocak ayında geleceğini söyledi.

Pikseller, komşu piksellerin bilgilerini kullanıyor

Samsung ve Sony sensörleri hakkında benzer iddialarda bulunuyor. 0.8µm piksellere sahip olan sensörler, 1/2.0 inç toplam boyutları ile çoğu rakibinden daha büyük bir boyuta sahip. Şirketler, her bir pikselin komşu piksellerden aldıkları bilgileri de kullanarak, 1,6µm piksellere sahip 12 megapiksellik bir görüntüye benzer bir görüntü üretebildiğini söylüyor. Karşılaştırmak için, Google Pixel 3 ve iPhone XS’in 1,4µm piksellere sahip 12 megapiksellik kameraları olduğunu belirtmekte fayda var.

Benzer şekilde yüksek çözünürlüğe sahip telefonlar geçmişte de üretilmişti. Nokia’nın 41 megapiksel 808 PureView modeli ve Lumia 1020 bunlara birer örnek olabilir. Ancak yazılım, boyut, lens gibi bir çok alanda çok fazla değişken olduğu için kameraları birbiriyle direkt olarak karşılaştırmak zor. Her zaman olduğu gibi, kağıt üzerindeki rakamlar hikayenin tamamını anlatmıyor. Bu telefonları ve kameralarını denemeden net bir sonuca ulaşmak mümkün değil.

Kaynak: The Verge

Sony ve Samsung bu yıl yaptıkları açıklamalarda, akıllı telefonlar için tasarladıkları 48 megapiksellik görüntü sensörlerini tanıtmışlardı. Şimdi akıllı telefon üreticilerinden, bu sensörleri kullanacak ilk telefonların hazırlandığına dair bilgiler geliyor. Honor, View 20 adlı modelinde Sony'nin IMX586 sensörünü kullanacağını belirtmişti. Öte yandan Xiaomi de 48 megapiksellik yeni akıllı telefonunu önümüzdeki aylarda satışa sunacak. Şirketin kurucu ortağı ve başkanı Lin Bin, Weibo üzerinden paylaştığı bir fotoğrafta telefonun arka kısmında kameranın altında "48MP camera" yazısının bulunduğunu gösterdi. Huawei'nin Nova 4 modelinin özellikleri de önümüzdeki hafta açıklanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği