Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri seçkisi belirlendi

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri bu yıl da en yoğun döneminde ve yine inanılmaz fotoğraflarla karşımızda. Jüri 2019 yarışmasının ‘Open’ (açık) kategorisi için yaptığı elemeleri sonuçlandırdı. Şimdi seçilen fotoğraflar arasından 10 tanesi finalist olarak belirlenecek. Seçkide dünyanın dört bir yanından fotoğraflar görmek mümkün.

Geçtiğimiz yıl Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 300 binden fazla katılım almıştı. 2019’da 195 ülkeden toplam 327 bin fotoğraf yarışma için gönderildi. Bu sayı, yarışmanın 12 yıllık tarihinde görülen en büyük katılım anlamına geliyor.

Farklı kültürleri bir araya getiriyor

Seçilen eserler geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sadece etkileyici birer sanat eseri olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından kültürleri bir araya getiriyor. Örneğin Bangladeş’te, dünyanın en büyük ikinci Müslüman buluşması olan Bishwa Ijtema’da çekilen şu fotoğrafa bir göz atın:

Bir de Polonya polisinden özel bir atlı birimi gösteren bu fotoğraf var:

Ayrıca fotoğrafların arasında nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin sanatsal portreleri ve fırsatçı görüntülerini görmek de mümkün. Aşağıda Arabistan kızıl tilkisi görülüyor.

Yılın fotoğrafı 17 Nisan’da belirlenecek

Fotoğraflar, aralarında Mimari, Manzara, Hareket, Kültür, Portre, Doğal ve Vahşi Yaşam ve Seyahatin de bulunduğu 10 farklı kategoriye ayrılmış. Bu bireysel kategorilerde yarışmanın yanı sıra katılımcılar ayrıca ‘en iyi fotoğraf’ ödülü için de yarışıyorlar. Bu ödülün sahibi 17 Nisan’da açıklanacak.

Bu yarışmanın yanı sıra Sony Dünya Fotoğraf ödülleri ayrıca profesyoneller ve öğrenciler için yarışmalar da düzenliyor. Bu yarışmaların seçkileri de 26 Mart’ta açıklanacak.

Açık kategoride toplam 10 finalist belirlenecek. Bu finalistlerin 26 Şubat’ta açıklanacağı ifade edildi. Bunlar dışındaki fotoğraflara göz atmak isterseniz New Atlas’ın hazırladığı 120 fotoğraflık galeriye göz atabilirsiniz.

Kaynak: New Atlas

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği