Dünya Mimari Fotoğraf Yarışması finalistleri açıklandı

2018 Mimari Fotoğraf Ödülleri'nin finalistleri açıklandı. Bu yılın seçkisinde inşa edilmiş ortamlarda çekilmiş çok güçlü fotoğraflar bulunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2018 Mimari Fotoğraf Ödülleri’nin finalistleri açıklandı. Bu yılın seçkisinde inşa edilmiş ortamlarda çekilmiş çok güçlü fotoğraflar bulunuyor. Fotoğraflar yepyeni ve parlak gökdelenlerden eski Sovyetler Birliği’nden kalma terk edilmiş binalara kadar bir çok farklı yapıyı konu ediniyor.

Eskiden Arcaid Ödülleri olarak bilinen Mimari Fotoğraf Ödülleri dört farklı kategoride veriliyor: Dış Mekan, İç Mekan, Mekan Algısı ve Kullanım Halindeki Yapılar. Her kategoride beşer finalist bulunuyor. Toplam 20 fotoğraftan oluşan finalistler, 28-30 Kasım’da Amsterdam’da gerçekleştirilecek Dünya Mimari Festivali’nde sergilenecek. Yarışmanın kazananı da 30 Kasım’da açıklanacak.

Yarışmaya bu yıl 47 farklı ülkeden katılım oldu. En çok katılım İngiltere’den gerçekleşti. Jüri koltuğunda fotoğrafçı Richard Bryant, fotoğrafçılık ajansı Alamy’nin İçerik Müdürü Alan Capel ve Mimar James Timberlake bulunuyor.

Ön çıkan fotoğraflar

Finalistler arasında öne çıkan fotoğraflardan biri, Çinli Zhu Wengiao tarafından Chongqing’de çekilen bu fotoğraftı. Fotoğrafta ön planda denize giren insanlar, arkada ise Safdie Architects tarafından inşa edilen Raffles City binası görülüyor. Fotoğraf Mekan Algısı kategorisinde finale kaldı.

Kanada’dan Ryan Koopmans, bu fotoğrafı eski Sovyetler Birliği Gürcistan’ında kurulan Tskaltubo sanatoryumunda çekti. Kalashniko tarafından tasarlanan yapı bugün çöplerle dolu ve bir sokak köpeğine ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden eser Kullanım Halindeki Yapılar kategorisinde yarışmaya katıldı.

Yarışmada soyut çalışmalar da yer alıyor. Mesela İngiltere’den Marius Luitkevicius tarafından çekilen bu fotoğrafta İspanya’nın Lanzarote adasında bulunan bir apartmanın köşesi ve gökyüzü ile oluşturduğu uyum yakalanmış. Fotoğraf Dış Mekan kategorisinde yer alıyor.

Diğer finalistleri New Atlas’ın hazırladığı galeriden görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak: New Atlas

2018 Mimari Fotoğraf Ödülleri'nin finalistleri açıklandı. Bu yılın seçkisinde inşa edilmiş ortamlarda çekilmiş çok güçlü fotoğraflar bulunuyor. Fotoğraflar yepyeni ve parlak gökdelenlerden eski Sovyetler Birliği'nden kalma terk edilmiş binalara kadar bir çok farklı yapıyı konu ediniyor. Eskiden Arcaid Ödülleri olarak bilinen Mimari Fotoğraf Ödülleri dört farklı kategoride veriliyor: Dış Mekan, İç Mekan, Mekan Algısı ve Kullanım Halindeki Yapılar. Her kategoride beşer finalist bulunuyor. Toplam 20 fotoğraftan oluşan finalistler, 28-30 Kasım'da Amsterdam'da gerçekleştirilecek Dünya Mimari Festivali'nde sergilenecek. Yarışmanın kazananı da 30 Kasım'da açıklanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği