Sonunda mumlar da akıllandı

LuDela adı verilen, yangın tehlikesi ve mumun erimesi gibi hoş olmayan şeyleri ortadan kaldıran akıllı bir mum üretildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ateşi kontrol etmeyi öğreneli 3 milyon yıl olsa da, işimiz tam olarak bitmiş gibi görünmüyor. Ateşi kontrol etmenin yeni bir yolu daha bulundu. “Dünyanın en akıllı ve güvenli mumu” olarak tanıtılan LuDela, bir akıllı telefon sayesinde kontrol edilebiliyor.

Dünyada ilk kez kullanılan ‘WiFire’ (kablosuz ateş) teknolojisi ile çalışan LuDela, mobil uygulamayla yakılabilen, kontrol edilebilen ve söndürülebilen bir mum. LuDela’nın tasarımcılarına göre bu mum, “mum yakmayı sevenlerin yüzyıllardır karşılaştığı güvenlik problemlerini ortadan kaldırıyor.”

Bildiğimiz mum, yeni fitil

LuDela’nın içindeki mum bildiğimiz mumlardan olmasına rağmen, içinde normal bir fitil yok. Onun yerine, yanmasını sağlayan ‘Everbrite Flame’ adlı bir kaynak var.

LuDela’nın kurucu ortağı ve CEO’su Jamie Bianchini, “Mumların kokusu, ışığı ve yarattığı ambiyans çok farklı. Fakat bütün bu güzelliklerinin yanı sıra yangın riski, mum eridiğinde ortalığa bulaşması gibi olumsuz yönleri de var. LuDela hem bu olumsuz etkileri ortadan kaldırıyor hem de mumun yarattığı ambiyansı sevenlere kolaylık sağlıyor.

Yangın riski yok

Mumun WiFire kontrol sistemi sayesinde, mumun ne zaman söndürüleceğini ayarlayabiliyor, farklı ambiyanslar ya da kokular seçebiliyor ya da mumun ne kadar kaldığı kontrol edilebiliyor. Ayrıca mum devrildiğinde otomatik olarak söndürme ya da emniyet ikazı gibi özellikler var.
LuDela akıllı mumu şu anda ön siparişle 99 dolara satılıyor. Kendi internet sitesinden 2017 yılı başlarında teslim edilmek üzere sipariş edebilirsiniz.

Kaynak: Digital Trends

LuDela adlı akıllı mum, mumun yangın çıkarma ya da eriyip ortalığı kirletme gibi olumsuz özelliklerini ortadan kaldıracak. Bir telefon uygulaması tarafından yakılan, kontrol edilen ve söndürülen akıllı mumun devrildiğinde otomatik söndürme ya da emniyet ikazı gibi özellikleri de var. Geleneksel mumlardan ziyade Everbrite Flame adı verilen bir kaynak tarafından yakılıyor. Şu anda 99 dolara satılan mum, kendi internet sitesinden 2017 yılında teslim edilmek üzere sipariş edilebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği