Snapcash 30 Ağustos’ta kapanıyor

Snap’in kişiler arası para transferi hizmeti Snapcash 30 Ağustos’ta hizmetlerini durdurma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snapcash’in ne olduğunu hatırlamıyorsanız canınızı sıkmayın; bu servis 30 Ağustos’tan itibaren tarihe karışacak. Snap’in kişiler arası para transferi hizmeti Snapcash, uygulamanın en popüler olduğu dönemde ortaya çıkmıştı.

2014’te, henüz Instagram Snap’in bir süre sonra yok olan hikayeler formatını çalmadan önce açıklanan Snapcash, o dönemde ABD’de sadece Venmo ve diğer birkaç uygulamayla rekabet ediyordu. Şimdi ise Snapchat Instagram’la rekabet etmekte zorlanıyor ve Google, Facebook, Apple, Zelle gibi şirketler kendi para transferi hizmetlerini kullanıma sundu. Snap, TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada Snapcash’in kapatılacağını doğruladı:

“Snapcash bizim başka bir şirketle (Square) iş birliği yaparak sunduğumuz ilk üründü. Geçtiğimiz dört yıl içinde bu hizmeti kullanan Snapchat kullanıcılarına ve ortaklığı için Square’e teşekkür ederiz.”

Kapanması için bir çok sebep var

Snap bu uygulamayı neden kapattığına dair net bir açıklama sunmasa da bu servisin Venmo gibi büyüyememesi, Google ve Apple’ın da benzer hizmetleri kendi işletim sistemlerine yerleştirmesi kararda etkili olmuş olabilir. TechCrunch ayrıca Snapcash’in internet üzerinde bazı erotik içeriklerle ilişkilendirildiğini söylüyor. Bazı Twitter kullanıcıları müstehcen fotoğrafları Snapcash ödemesi karşılığında paylaşacağını söyleyen tweet’ler atıyor. Ayrıca Snap’in güvenlik konusunda geçmişi çok da aydınlık değil. Bu yüzden kullanıcılar kişisel bilgilerini bu şirketle paylaşmak istemeyebilir.

Şirket son yıllarda gelirini ve kullanıcı sayısını, uygulamayı daha web-dostu yapan yeni tasarımlarla ve Spectacles gözlüklerinin video çekebilen yeni versiyonlarını piyasaya sunarak artırmaya çalışıyordu. Snap, sadece mobil uygulaması Snapchat ile değil, diğer girişimleri ile de para kazanmak istiyor. Bu hedeflere ne kadar ulaşıldığını, 7 Ağustos’ta şirketin yeni kazanç raporu açıklandığında göreceğiz.

Kaynak: The Verge

Snap’in kişiler arası para transferi hizmeti Snapcash, piyasadaki rakip sayısının artması ve bazı kullanıcıların bu servisi erotik içerikler satmak için kullanması gibi sebeplerle kapanma kararı aldı. 30 Ağustos’ta faaliyetine son verecek uygulama 2014 yılında Snapchat’in en popüler döneminde kullanıma sunulmuştu.Bir yanıt

Yorumunuz: