Sırt roketi yarışları 2019’da başlıyor

Sırt roketi (jetpack) hayali sonunda gerçeğe döndü. Jetpack Aviation adlı şirket 2019 yılında düzenli sırt roketi yarışları organize etmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Onlarca yıldır sırt roketlerinin bilim kurgu dünyasından çıkıp gerçek hayata dahil olması için bekledik. ABD’li Jetpack Aviation şirketi şimdi bu alanda ilk adımı atarak dünyanın ilk sırt roketi yarışlarını düzenlemek için düğmeye bastı. Bu konsepti kanıtlamak için yakın zamanda iki sırt roketi pilotu birbirine yakın uçuşlar gerçekleştirerek yarışların güvenliğini test etti.

Jetpack Aviation CEO’su David Mayman “İki sırt roketinin türbülansa sebep olmadan ya da birbirinin motor hava alımına müdahale etmeden ne kadar yakın uçabileceğini test ettik. Testler Güney Kaliforniya’da, çift motorlu JB10 sırt roketleri ile gerçekleşti. Gölü baştan başa defalarca gezdik. Pilotlar her turda yavaşça birbirlerine yaklaştı ve aynı seviyede, birkaç santim yakından uçmanın bir sorun yaratmadığını gördük. Aynı zamanda pilotlar birbirinin yanında, diğer pilotun kontrol kollarını tutarak da uçabildi. Bir sırt roketinin diğerinin üzerinde ya da altında olduğu pozisyonlarda da uçuşu test ettik ve bir miktar yatay hava hızı olduğu sürece motorlara hava girişinin etkilenmediğini gördük.” şeklinde konuştu.

Yarışacak ekipler aranıyor

Testler sorunsuz olarak tamamlandı ve Jetpack Aviation şimdi yarışmak isteyen ekipleri ve etkinliklerini tanıtmak isteyen markaları sırt roketi yarışlarına davet ediyor. Katılmak için ekiplerin birden fazla sırt roketi satın almak ya da kiralamak için gerekli fonu elde etmiş olması gerekiyor. Jetpack Aviation ekiplere gerekli eğitimi ve bakım hizmetlerini sağlayacak. Mayman, diğer üreticilerin de yarışlara dahil olmasına açık olduklarını söyledi. Diğer sırt roketi üreticilerinin de hava araçlarının güvenli olduğunu kanıtlaması gerekiyor.

Mayman “Başlangıçta bunu Red Bull hava yarışlarına benzettik. Ayrıca pilotların, direklerin arasından geçerek ya da bazı bariyerlerin etrafında dikey manevralar yaparak mücadele edeceği konseptler üzerine çalışıyoruz. Yatay bir engelin üzerinden geçtikten sonra geri dönüp bu kez altından geçmeniz gerektiğini düşünün. Hatta bir topu kontrol etme seçeneklerini de değerlendirdik. Havada süzülmenin, topu yakalamanın ve göğüste bir cebe yerleştirmenin, daha sonra da topu pilotun bacaklarının arasına yerleştirmenin mümkün olduğunu deneylerimizde gösterdik. Böylece gerçek bir Quidditch oyunu oynanabilir.” dedi.

Sırt roketlerine çok güvenmiyor olabilirsiniz ama bu fikrin herkesi heyecanlandıracağı kesin.

Kaynak: Digital Trends

Onlarca yıldır sırt roketlerinin bilim kurgu dünyasından çıkıp gerçek hayata dahil olması için bekledik. ABD'li Jetpack Aviation şirketi şimdi bu alanda ilk adımı atarak dünyanın ilk sırt roketi yarışlarını düzenlemek için düğmeye bastı. Sırt roketlerinin yan yana uçuşta birbirine engel olmadığını gören ekipler bu cihazları yarış ekiplerine kiralayarak ya da satarak çeşitli organizasyonlar düzenlemeyi hedefliyor. Planlar arasında sırt roketli ekipler arasında Quidditch yarışması yapmak da var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği