Silikon Vadisi çalışanlarının maaşı ortalama yüzde 14 düştü

Son 20 yıl içinde, Silikon Vadisi’nin merkezinde yer alan San Mateo ve Santa Clara bölgelerindeki çalışanların yüzde 90’ının maaşı azaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son 20 yıl içinde, Silikon Vadisi’nin merkezinde yer alan San Mateo ve Santa Clara bölgelerindeki çalışanların yüzde 90’ının maaşı azaldı. Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi tarafından Working Partnership USA adlı organizasyonla birlikte gerçekleştirilen çalışmada, Silikon Vadisi’ndeki çalışanların ortalama ücretinin yüzde 14 civarında azaldığı görüldü.

Gelirdeki bu düşüş, ABD’de verimliliğin rekor seviyelere çıktığı dönemde gerçekleşti. Daha da kötüsü Silikon Vadisi’nin bulunduğu Körfez Bölgesi’nde kiralar aşırı artmış durumda.

İşçilerin kazanamadığı paralar patronlara gidiyor

Kısaca, çoğu çalışan (teknoloji sektöründe çalışsın ya da çalışmasın), anapara merkezli işletme modelleri sebebiyle fakirleşiyor. Bu model düşük ücretli çalışanlar ve maksimum karlılıkla pazarı kısa sürede ele geçirmeyi hedefliyor. Çalışmanın yazarları “Eğer çalışanların 2016’daki payı 2001’deki ile aynı olsaydı Silikon Vadisi’nde her bir çalışanın 8 bin 480 Dolar daha fazla kazanması gerekirdi.” diyor. Aradaki fark yatırımcıların ve işletme sahiplerinin cebine gidiyor.

Çalışmanın yazarlarından Chris Benner eyalet yönetiminin ya da federal yetkililerin bu problemi çözmek için asgari ücret kanunlarını değiştirebileceğini, dış kaynak kullanımını sınırlayabileceğini, sendikaları güçlendirebileceğini ve zenginlerden daha fazla vergi alabileceğini söylüyor.

Benner “Bu verilerde gördüğümüz, anaparanın geri dönüşünün, emeğin geri dönüşünden çok daha fazla olduğu. Vatandaşlık maaşı gibi daha radikal çözümler de göz önünde bulundurulmalı. Çözüm yollarını araştırmalıyız, yoksa yaşadığımız ciddi eşitsizlik devam edecek. Körfez Bölgesi’ndeki evsizlik rakamları hiç olmadığı kadar kötü durumda” diyor.

“Tekelleşmeyle mücadele edilmeli”

Kaliforniya Hastings Üniversitesi İş Hukuku Profesörü Veena Dubal ise gerçek bir değişim için ekonomide ‘sismik bir kaymaya’ ihtiyaç olduğunu söylüyor. Dubal “Burada anahtar tekelleşmeyi engellemek. Şu anda birkaç şirket (Google ve Amazon gibi) ekonomiyi şekillendirme konusunda çok fazla yeteneğe sahip. Bu şirketlerin ‘kazanan hepsini alır’ kuralını izleyen iş modelleri Silikon Vadisi’ndeki piyasalar üzerinde katlanarak büyüyen bir etki yaratıyor. Eğer eşitsizlikle mücadele etmek istiyorsak daha eşit piyasalar yaratmalıyız. Teknoloji devlerine karşı tekelleşme karşıtı yasalar güçlü bir şekilde uygulanmalı.” diyor.

Kaynak: Ars Technica

Son 20 yıl içinde, Silikon Vadisi’nin merkezinde yer alan San Mateo ve Santa Clara bölgelerindeki çalışanların yüzde 90’ının maaşı azaldı. Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi tarafından Working Partnersjip USA adlı organizasyonla birlikte gerçekleştirilen çalışmada, Silikon Vadisi’ndeki çalışanların ortalama ücretinin yüzde 14 civarında azaldığı görüldü. Gelirdeki bu düşüş, ABD’de verimliliğin rekor seviyelere çıktığı dönemde gerçekleşti. Eğer çalışanların 2016’daki payı 2001’deki ile aynı olsaydı Silikon Vadisi’nde her bir çalışanın 8 bin 480 Dolar daha fazla kazanması gerekiyordu. Oluşan bu fark yatırımcıların ve işletme sahiplerinin cebine gidiyor.

Etiketler:Yorumunuz: