Şiir gibi oyun: The Librarian

Octavi Navarro tarafından tasarlanan bilgisayar oyunu 'The Librarian' oynayanlara hikayeden çok, farklı hisler deneyimleme imkanı sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Octavi Navarro tarafından tasarlanan ‘The Librarian‘ (Kütüphaneci), oyuncunun hikayedeki boşlukları doldurmasını ve karşısına çıkan bulmacaları bu şekilde çözmesini bekleyen bir oyun. Oyunun başında gördüğümüz ‘Kütüphanede bir şeyler ters gidiyor’ yazılı not oyun boyunca gördüğümüz tek anlatı. Bu noktadan sonra oyun bizi bulmacalarla başbaşa bırakıyor. Oyunun başında, kütüphanenin kapısının önünde kütüphanecinin cesedi ile karşılaşıyoruz. Notu kimin gönderdiğini, kütüphanecinin ne zaman öldüğünü ya da genel olarak neler olup bittiğini çözmek için artık karşımızda sadece oyunun mimarisi var.

Oyun sürekli yeni merak ve belirsizlik unsurlarıyla karşımıza çıkıyor. Bu kadar bilinmeze rağmen oyun kendisini oynatmayı başarıyor. Oyunun hikayesini öğrenmek için oyunda başarılı olmak gerekiyor. Bu yüzden tüm konsantrasyonunuzu ve enerjinizi oyuna vermeniz gerekli. The Librarian, tek oturuşta bitirilebilecek bir oyun. Bu kadar bilinmezin içinde daha uzun süre uğraşmak can sıkıcı olabilirdi ancak oyun ortalama yarım saat içinde tamamlanabiliyor.

Hikayeyi hissettiriyor

Oyunun dış görünüşü klasik bir macera oyununa benzese de oyuncuda bıraktığı his bir şiirin yarattığı duygulara daha çok benziyor. Tıpkı bir şiirde olduğu gibi oyunun yapısı, her yeni aşamada farklı duygu ve düşünceler uyandıracak şekilde tasarlanmış. Bugüne dek oynadığımız oyunların çoğu öykü ya da roman benzeri hikayelere sahip. Öyle ki çoğu popüler oyunun hikayesini anlatan romanlar da kitapçılarda bulunabiliyor. Ancak The Librarian’ın yarattığı his hikaye anlatmaktan ziyade kısa sürede farklı duygular uyandırmak üzerine kurgulanmış. Bu da şiir okumaktan aldığımız tadı almamızı sağlıyor.

Tüm bunların ışığında, bilgisayar oyunlarının bir anlatı aracı olarak aslında ne kadar yeni olduğunu hatırlıyoruz. Sinema, anlatıcılara hikayelerini görüntü ve seslerle destekleme imkanı sunmuştu. Bilgisayar oyunları ise dinleyicileri hikaye ile etkileşimde bulunmaya, hikayenin bir parçası olmaya yönlendiriyor. İyi bir anlatıcının elinde bilgisayar oyunları çok güçlü bir anlatı aracına dönüşebilir. The Librarian, bu işin çok büyük bütçeler harcanmadan ve çok kısa bir sürede yapılabileceğini bize gösteriyor.

Oyunu itch.io üzerinden dilediğiniz kadar ödeme yaparak satın alabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Octavi Navarro tarafından tasarlanan bilgisayar oyunu 'The Librarian' (Kütüphaneci), oyuncunun hikayedeki boşlukları doldurmasını ve karşısına çıkan bulmacaları bu şekilde çözmesini bekleyen bir oyun. Oyunun dış görünüşü klasik bir macera oyununa benzese de oyuncuda bıraktığı his bir şiirin yarattığı duygulara daha çok benziyor. Tıpkı bir şiirde olduğu gibi oyunun yapısı, her yeni aşamada farklı duygu ve düşünceler uyandıracak şekilde tasarlanmış.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği