70 kayıp Japon video oyunu bir forumda bulundu

Sonsuza dek yok olduğu düşünülen Japon video oyunu Labyrinthe, 70 adet diğer kayıp oyunla birlikte bir forumda paylaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha düne kadar nadir bulunan Japon video oyunu Labyrinthe’in sonsuza dek yok olduğu düşünülüyordu. Ancak dün özel bir forumda yayımlanan 67 GB boyutundaki klasörde yer alan ROM dosyaları arasında bu oyunun da bulunduğu görüldü. Caravan Interactive tarafından hazırlanan Horror Tour serisinin üçüncü oyunu Labyrinthe’in yanı sıra, klasörde başka nadir oyunlar da bulunduğu düşünülüyor.

Oyun 1998’de yayınlandığı tarihten bu yana retro oyun fanatikleri internet üzerinde bu oyunun izlerini aramış ancak bu çabalar boşa çıkmıştı. Amazon Japonya‘da oyunun kapak fotoğrafı bulunuyor ancak hiç stoklara gelmediği görülüyor. 2014’te Hardcore Gamer 101’de yayımlanan bir yazıda “Labyrinthe tamamen yok oldu ancak hiç yayınlandı mı onu da bilemiyoruz?” ifadelerine yer verilmişti.

Hikaye tamamlandı

Labyrinthe’in öncesini anlatan Horror Tour oyunlarını bulmak da oldukça zor. Batı pazarlarında Zeddas: Servant of Sheol olarak da bilinen oyun Sega Saturn ve bilgisayar üzerinden oynanabiliyordu. Oyunda bir kalede hapsedilmiş karakterinizi, bulmacaları çözerek kaleden çıkarmaya çalışıyorsunuz. Horror Tour 2 ise sadece Japonca olarak üretilmişti ve sadece bilgisayar üzerinde oynanabiliyordu. 2014’te keşfedilen oyun en heyecanlı yerinde sona eriyor. Bu yüzden oyunu oynayanlar, serinin üçüncü oyununu bulup hikayenin sonunu öğrenmek istiyordu. Ancak bu soru yaklaşık 20 yıldır yanıtsız kaldı.

Şimdi Labyrinthe’in bulunmasıyla birlikte artık hikayenin sonunu öğrenmek mümkün olacak. Saint adlı bir Youtube yayıncısı oyunu oynarken yaptığı yayında, Labyrinthe ve daha önce yayınlanmamış 70 adet diğer Japon oyununun özel bir torrent sitesi üzerinden paylaşıma sunulduğunu söyledi ve bunları indirmek için gerekli linki paylaştı.

Koleksiyonerler paylaşmak istemiyor

Listedeki diğer oyunlardan bazıları Cookie’s Bustle, Yellow Brick Road ve Link Devicer 2074 “İNTERNETE YÜKLEMEYİN” yazılı bir klasörde bulundu. Özel forumun üyeleri önce Labyrinthe’i paylaşmaya çekindi. Koleksiyonerin klasörü tamamen kaldırmasından ve oyunun yeniden karanlığa karışmasından endişe edildi. Aslında bu endişe de oyunların korunmasını isteyenlerle özel koleksiyonerler arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Saint, koleksiyonerin eğer Labyrinthe sızarsa diğer bütün oyunları paylaşımdan kaldıracağını söylediği bir ekran görüntüsünü paylaştı.

Labyrinthe dışındaki oyunların çoğunun batı dünyasında bilinmediği zaten çoğunda İngilizce dil seçeneği bulunmadığı kaydedildi. Bu yüzden bu oyunları kimsenin aramadığını söyleyen kütüphaneci ve dijital arşivci Phil Salvador “Bu oldukça heyecanlı bir durum.” diyor. Salvador Labyrinthe ve diğer bazı oyunları Internet Archive’a yükledi. Oyunları korumak istiyorsak koleksiyonerlerle iş birliği içinde olmamız gerektiğini söyleyen Salvador, sadece sızan oyunları toplamaya çalışmanın oyunları korumak için etkili bir yöntem olmadığının altını çizdi.

Kaynak: Motherboard

Daha düne kadar nadir bulunan Japon video oyunu Labyrinthe'in sonsuza dek yok olduğu düşünülüyordu. Ancak dün özel bir forumda yayımlanan 67 GB boyutundaki klasörde yer alan ROM dosyaları arasında bu oyunun da bulunduğu görüldü. Caravan Interactive tarafından hazırlanan Horror Tour serisinin üçüncü oyunu Labyrinthe'in yanı sıra, klasörde başka nadir oyunlar da bulunduğu düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği