Nintendo Commodore 64’e uyarlanan Super Mario’yu engelledi

Bir Super Mario hayranı, yedi yıllık emekle orijinal Super Mario Bros oyununu Commodore 64’e uyarladı ama Nintendo oyunun dağıtımını yasakladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Super Mario Bros Nintendo’nun en sıkı koruduğu ürünü. Disney için Mickey Mouse neyse, Nintendo için de Super Mario Bros aynı derecede değerli. Japon oyun devi bu yüzden herkesin sevdiği minik tesisatçıyı korumak için elinden geleni yapıyor.

Bunun en son örneği, oyunun uzun zamandır geliştirilen hayran versiyonunun kullanımdan kaldırılması oldu. Commodore Computer Club internet sitesi, yayımladığı blog yazısında “DMCA link kaldırma talebi sebebiyle Super Mario Bros 64 indirme linkini sitemizden kaldırmak zorunda kaldık.” ifadelerine yer verdi.

Peki Super Mario Bros 64 nedir? Akla ilk gelen fikir bunun Nintendo 64 oyun konsolunda oynanan Super Mario versiyonu olduğu yönünde. Ama Super Mario Bros 64, Nintendo için değil Commodore 64 için yapıldı. Nintendo Entertainment System’da (NES) yayımlanan ilk Super Mario Bros oyunu daha önce Commodore 64 platformu için hiç kullanıma sunulmamıştı. Bu eksikliği gidermek isteyen Super MArio hayranı ‘ZeroPiage’ takma adlı kullanıcı oyunu en sevdiği klasik oyun konsoluna uygun olarak yeniden yazdı.

Yedi yıllık çalışma yedi gün dayanmadı

Yedi yıl süren çalışmanın ardından oyun bu hafta, ücretsiz olarak erişime sunuldu. Ancak birkaç gün içinde Nintendo bir DMCA link kaldırma talebini, bu oyunu paylaşan sitelere göndermeye başladı. Bu aslında kendi fikri mülkiyetini korumak isteyen şirketler tarafından sıkça gerçekleştirilen bir uygulama. Nintendo bir dava açmaktansa oyunu paylaşan sitelere bir lisansı ihlal ettiklerine dair bir bildiri göndererek linki kaldırmalarını talep ediyor. Nintendo ile mahkemelik olmak istemeyen site sahipleri de oyun linkini kaldırıyor.

Aslında Super Mario Bros 64 oyununun hazırlanması için harcanan zaman ve oyundan gelir elde edilmeye çalışılmaması, Nintendo’nun bu ‘taklidi’ görmezden geleceğini düşündürebilir ama aslında durum şu: üçüncü parti bir kişi, Nintendo’nun hala parayla sattığı bir ürünü bedava dağıtıyor. Haliyle şirketin bu durumun önüne geçmek istemesi anlaşılabilir.

Commodore 64 için geliştirilen Super Mario Bros 64 oyununun oynanışını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Kaynak: Business Insider

Bir Super Mario hayranı, yedi yıllık emekle orijinal Super Mario Bros oyununu Commodore 64’e uyarladı ama Nintendo oyunun dağıtımını yasakladı. Commodore Computer Club internet sitesi, yayımladığı blog yazısında “DMCA link kaldırma talebi sebebiyle Super Mario Bros 64 indirme linkini sitemizden kaldırmak zorunda kaldık.” ifadelerine yer verdi. Aslında Super Mario Bros 64 oyununun hazırlanması için harcanan zaman ve oyundan gelir elde edilmeye çalışılmaması, Nintendo’nun bu ‘taklidi’ görmezden geleceğini düşündürebilir ama aslında durum şu: üçüncü parti bir kişi, Nintendo’nun hala parayla sattığı bir ürünü bedava dağıtıyor. Haliyle şirketin bu durumun önüne geçmek istemesi anlaşılabilir.Yorumunuz: