‘Şeylerin’ internetinde güvenli seks zor

İnternet üzerinden kontrol edilebilen We-Vibe 4 Plus adlı vibratör, kullanıcının cihazı ne zaman ve hangi ayarla kullandığını We-Vibe şirketine bildiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

We-Vibe 4 Plus, silikondan yapılmış küçük bir maşa şeklinde titreşimli bir seks oyuncağı. Bu cihazı özel kılan şey ise Bluetooth üzerinden kontrol edilebiliyor olması. Böylece kullanıcılar We-Vibe 4 Plus’ın titreşim düzenini ve seviyesini akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol edebiliyor. Dahası, eğer kullanıcının partnerini yakında değilse, internet üzerinden bu uygulamaya bağlanıp, cihazın titreşimlerini o kontrol edebiliyor.

Kullanıcı verileri toplanıyor

Uzun mesafe ilişkisi yaşayan ya da sık sık birbirinden ayrı kalmak zorunda kalan çiftler için bu ideal bir yöntem. Ancak yakın zamanda We-Vibe’ın kullanıcılarının özel hayatlarına burnunu biraz fazla soktuğu ortaya çıktı. Şirket mobil uygulama üzerinden cihazın ne zaman çalıştırıldığını, hangi titreşim modlarının seçildiğini, cihazın ısı seviyesini ve toplam deneyimin ne kadar sürdüğünü takip ediyor.

screen-shot-2016-08-08-at-12-01-07-pm

Uygulama tüm bu verileri We-Vibe’ın merkezine gönderiyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu veriler, ürünleri geliştirmek, müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve yeni seçenekler sunmak için kullanılıyor. Ancak müşterilerin bu verilerin toplandığından haberi yok.

Kullanım koşullarında yazmıyor

Uygulamanın kullanım koşulları kısmında bu verilerin toplandığına dair net bir ifade yok. We-Vibe’ın sitesinde ise şirketin kullanıcılardan veri toplayabileceği belirtiliyor ancak hangi verilerin toplanacağı ve bunların ne amaçla kullanılacağına dair açıklayıcı bir ifade bulunmuyor.

Şirket, mahremiyet koşulları konusunda düzenleme yapıldığını ve yakında daha şeffaf kuralların müşterilere sunulacağını belirtiyor. Tüm verilerin şifrelenmiş bir şekilde gönderildiğini ve üçüncü kişilerin eline ulaşmadığını ifade eden şirket, verilerin anonim olup olmadığına dair bir bildirimde bulunmuyor.

Bu tarz cihazları tek başına kullananların (en azından kullanım süresi boyunca) mobil internet bağlantısını kesmesi öneriliyor. Ancak cihazın uzaktaki bir eş ile kullanılması üretici şirketin de bir eşe dönüşmesine yol açıyor.

Kaynak: Fusion

Birbirinden uzakta yaşayan çiftlerin birlikte cinsel deneyim yaşamasını sağlamak amacıyla internet üzerinden titreşimleri kontrol edilebilen We-Vibe Plus 4 adlı vibratör, internet bağlantısını üreticisine veri göndermek için kullanıyor. Cihazın ne kadar süreyle, hangi titreşim ayarıyla kullanıldığını ve ısı değerlerini şirkete bildiren cihaz, kullanıcıların en mahrem anlarını bir pazarlama verisi olarak kullanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği