Haftanın Özeti: 94

8 – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

2016 Yaz Olimpiyatları Brezilya’nın ve Rio de Janeiro’nun zenginlikleri ile tanışmak için vesile olmaya devam ediyor. ‘Favela’ olarak bilinen şehrin varoşları (gecekondu mahalleleri), kameraların çevrildiği olimpiyat coşkusunun bir parçası gibi görünmese de içinde yüzlerce ilham verici hikaye barındırıyor. Her gününün her anı olimpiyat ruhuna yakışır bir adanmışlık, kararlılık ve mücadele ile geçen favela sakinlerinin ön yargılar, engeller, tehlikeler, fırsatlar ve umutla dolu dünyasında 360 derecelik seyir keyfi ile yolculuğa çıkabilirsiniz. Google’ın Kültür & Sanat uygulamasından ‘Haritanın Ötesinde’ ile eşsiz bir tur sizleri bekliyor.

favela_closeup (1200x797)
Rio de Janeiro’da yer alan Rocinha şehirdeki en büyük favela’lardan biri
Birleşik Devletler’in 1959 yılında Grönland’ta nükleer silahların mevzilenmesi ve testlerinin yapılması için inşa ettiği -yarı gizli- askeri üs 1967 yılında kapatılırken altyapısı ve nükleer artığı (sonsuza dek kar örtüsünün altında kalacakları düşüncesiyle) öylece bırakılmış. Ancak iklim değişikliğinin (yani küresel ısınmanın) Kuzey Kutbu’nu dünyanın geri kalan her bölgesinden daha fazla vurmasıyla eriyen buzlar yüzünden Camp Century’nin biyolojik, kimyasal ve radyoaktif atıkları her an denize karışabilir. Soğuk Savaş yıllarında dünyanın çeşitli yerlerine nükleer atıkların bırakıldığını ve bugünün iklim koşullarında bunları artık uzak ve zararsız atıklar olmaktan çıkıp hepimizin sorunu haline geldiğini belirten araştırmacılar 50 yıl önce yapılmayanın bugün yapılmasını, bu ve benzeri tesis ve bölgelerin hızla arındırılmasını öneriyor.

https://youtu.be/ge-1i1l7uAo

Günümüzde internet üzerinden eş bulmak için pek çok farklı yöntem olmasına ve toplumun evlilik dışı cinselliğe geçmişe göre çok daha az tepki göstermesine rağmen ABD’de 20-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 15’inin cinsel ilişki yaşamadığı görüldü. Araştırmayı gerçekleştiren Florida Atlantik Üniversitesi araştırmacıları bunun sebebinin, bilinçli bireylerin cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak istemesi ve cinsellik üzerinden kendini kanıtlamaya ihtiyaç duymaması olduğunu düşünüyor.

Screenshot_8

Latin Amerika’nın sosyalist ülkesi Venezuela’da ekonomik kriz bütün şiddeti ile sürüyor. Petrol fiyatlarının düşmesi ile büyük oranda (yüzde 95) petrol ihracatına dayalı ekonomisi sarsılmaya başlayan ve kısa süre içinde işlemez hale gelen ülkenin boş mağazaları ve aç insanları için hükümetin popülist yönetim tarzını sorumlu tutan analizler çoğalıyor. Son olarak yiyecek, ilaç ve temel tüketim maddelerine erişemeyen vatandaşlarından işlerine ara verip balkonlarında ve bahçelerinde tarım yapmalarını isteyen ülke ‘zorla çalıştırma’ ve ‘modern kölelik’ yöntemlerine başvurmakla suçlanıyor. Tamamıyla insan ürünü olarak nitelendirilen krizin (pek çok ekonomik krizle ortak olan) 4 aşamalı döngüsü enflasyon, fiyat kontrolleri, kıtlık ve millileştirme olarak belirtilmiş. Ülkenin 2012 yılında yüzde 19 olan enflasyon oranı bu yıl yüzde 720’yi gördü. Dünya Bankası’na göre ülkenin gelecek yıl yüzde 2 bin 200 seviyesinde enflasyon görmesi bekleniyor.

Astronomi insanı evrenin merkezinden alıp ona biz toz zerreciğinden ibaret olduğunu söylediğinden beri tartışmalar hiç durulmadı. Üzerinde yaşadığımız gezegenin bir küre olduğunu, hem kendi etrafında hem ısı ve ışık kaynağı olan Güneş’in etrafında döndüğünü duyunca kimilerimiz hayranlığa ve hevese kapılırken kimilerimiz son derece şaşırıp öfkelendi. Düz Dünya’ destekçileri de küre şeklinde bir gezegenin, yer çekimi ve NASA ile birlikte büyük bir yalanın parçası olduğuna inanıyor. Bilimin arkasında yer alan dev bütçeye ve hizmetine sunulan güçlü araçlara karşı düşük bütçeli, mütevazı ama bir o kadar da ihtiraslı bir mücadele veren Düz Dünya Bilimi ve İncil gönüllülerine göre bizler devasa bir evrenin küçük bir noktasında kırılgan bir şekilde boşlukta asılı duran bir kürede değil, Güneş’in ve Ay’ın ona özel daireler çizdiği sapasağlam, düz ve yuvarlak (tepsi gibi) bir yüzeyde yaşıyoruz ve Tanrı’nın yarattığı güzel teraryum içinde güvendeyiz. Herkesten öğrenecek en az bir şeyi olduğuna ve o bir şeyin de her zaman öğrenmeye değer olduğuna inananlar ‘Flat Earth’ tartışmalarını ve komplo teorilerini inceleyebilirler.

flat-earth-theory (1200x829)

Bilişim Çağı, Uzay Çağı, Akıl Çağı, Milenyum, 21. Yüzyıl… Zamanın değiştiğini vurgulamayı severiz ama bazı alışkanlıklar, mitler, inanışlar ya da kültürel kodlar, sahip olduğumuz objektif veriler tarafından çürütüldükten sonra bile bizimle yaşamaya devam eder. Rasyonellik idealinin bizden söküp alamadığı yanlışlar, sevdiğimiz yalanlar ya da iyi hissettiren safsatalar nelerdir? Sağlıktan bilime, politikadan popüler kültüre, modern dünyaya rağmen bugünlere kadar yaygın şekilde ulaşan ‘cahillik’lere bir göz atıp boyunuzun ölçüsünü almanızı öneririz: Ne kadar cahilsiniz? (Bonus: Onu alan bunu da aldı: Cahillikler Kitabı)

Modern insanın garip düşünce ve inanışlarına örnek: Kölelik geçmişe ait bir fenomendir. Günümüzde kölelik diye bir şey yoktur.
Modern insanın garip düşünce ve inanışlarına örnek: Kölelik geçmişe ait bir fenomendir. Günümüzde kölelik diye bir şey yoktur.
Microsoft Office Uzmanı Dünya Şampiyonası 2001 yılından bu yana her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden 13 – 22 yaşları araşındaki gençlerin katılımı ile gerçekleşiyor (*). Kimilerinin burs, kimilerinin madalya, kimileri de haklı bir gurur ile evine döndüğü müsabaka ‘nerd olimpiyatları’ olarak nitelendiriliyor. Entelektüel performansı, uzun ve kararlı bir çalışma süreci ile birleştirebilen 40 ülkeden katılımcılar bu yıl da Florida’da bir araya geldi. Yarışmada katılımcılara yazılı bir doküman sunuluyor ve bu dokümanın aynısını (piksel piksel) belirlenen programla oluşturmaları isteniyor. Çalışmalar doğruluk ve hız kriterlerine göre değerlendiriliyor.

2016 Yaz Olimpiyatları ile tanıdığımız inanılmaz Simone Biles’in efsanesine efsane katan özelliklerine ve hayranlık uyandıran özel yeteneğine dair sır perdeleri aralanıyor. Nadie Comeneci’den beri pek bir heyecan dalgasına sebep olmamış jimnastik sporunu gündemin ortasına bırakan 19 yaşındaki Biles’i dünyanın en iyi jimnastikçisi yapan şey nedir? Tanıklar, veriler ve kendi ifadeleriyle yaşayan bir efsanenin hikayesine tanıklık edin.

simonebiles (1160x774)

İklim trendlerine bakarsak 2085 yılına gelindiğinde olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak bir şehir bulmakta zorlanabiliriz. İklim değişikliği ile ilgili yürütülen bir araştırmaya göre o yıllarda sadece Batı Avrupa’nın dışında kalan 8 Kuzey Yarımküre şehri yaz oyunlarına ev sahipliği yapabilecek koşullara sahip olacak. Araştırmacıların hava sıcaklığı, nem, ısı radyasyonu, rüzgar gibi etkenleri hesaba katarak yaptıkları tahminleri mevcut güvenlik prosedürlerine göre yorumlayarak ulaştıkları sonuç olimpiyat coşkusu yaşadığımız şu günlerde tad kaçıran bir uyarı niteliğinde.

olympic (1200x675)

Rio’nun hareketli arenalarını, havuzlarını, yollarını fotoğraflamak için yüzlerce fotoğrafçı çalışıyor. Olimpiyat ruhuna yakından tanıklık etmek isterseniz emeğin ve uzmanlığın ürünü olan bu kıymetli karelerden derlenmiş olimpiyat galerisine göz atabilirsiniz.

Birleşik Krallık Reading Üniversitesi’nde klasikler üzerine çalışan Prof. Elenor Dickey, eski Yunanca’da nezaket ve dil üzerine çalışırken demokratik ve eşitlikçi yapısıyla bilinen Yunan kültüründe ‘lütfen’ gibi istek ve dileklere eşlik eden özel bir kelime olmadığını fark etti. Bu gibi durumlara özel bir kelime kullanmamalarına karşın Yunanlar gerekli durumlarda ‘bunun olmasını çok isterim’, ‘onu bana vermenizi rica ederim’ gibi daha dolaylı kibarlık ifadeleri kullanıyorlardı. Bugün bildiğimiz anlamda her talebe eşlik eden ve herkese karşı kullanılması tercih edilen kibarlık ifadelerinin ise bir dönem aniden görülmeye başladığını fark eden Dickey’in dikkatini o dönemler himayesinde barındırdığı pek çok farklı kültür gibi Yunan kültürünü de etkisi altına alan Makedonya iktidarı çekti. Eşitlikçi, demokratik ve (kadınlar ve köleler hariç) herkesle eşit mesafede olmayı temel almış, dolayısıyla rica ile, minnet ile pek işi olmamış Yunan toplumu, Büyük İskender’in çok katmanlı, heterojen ve hiyerarşik krallığının işgali ile orada adetten olan ‘lütfen’i benimsemek durumunda kalmış. Fakat onlardan farklı olarak bu kelimeyi, eşitlikçi geleneklerinin ve alışkanlıklarının da etkisiyle, hemen herkese karşı kullanmaya başladı. Bu sayede eşitliğin olmadığı toplumların bir ürünü olan ‘nezaket’ zamanla eşitliğin ayrılmaz bir parçası olarak medeniyetin simgelerinden biri haline geldi. Nezaket kelimelerini icad etmeyen ama kendi meşrebince yaygınlaştıran eski Yunan’ın etkisini bugün çocuklara ‘sihirli kelime’ olarak öğretilen ve yeni bir dilde genellikle ilk merak ettiğimiz kelimelerden biri olan ‘lütfen’de bulmak bir parça #arkeolojikhissettiriyor.

Arasında 'lütfen'in lafı olmayan eşit ve demokrat eski Yunan heykelleri (Aleksandr Zykov/Flickr)
Arasında ‘lütfen’in lafı olmayan eşit ve demokrat eski Yunan heykelleri (Aleksandr Zykov/Flickr)
Gündem yoğun ve kutuplaştırıcı olduğunda, bireysel ve toplumsal çıkmazlar üst üste geldiğinde her şeyin çok kötü olduğunu, daha da kötüleşeceğini düşünmek işten bile değildir. Teselli edecekse paylaşmakta fayda var: Zaman zaman mevzusuna göre değişkenlik gösterse de dünyanın bazı önemli kriterlere göre genel olarak iyi bir gidişat sergilediğini söylemek mümkün. İnsanlığın yıllara göre küresel gelir dağılımı, yoksulluk sınırı, haftalık çalışma saatleri, yaşam beklentisi gibi konulardaki performanslarını konu alan grafikleri inceleyerek siz de daha iyi yarınlara olan inancınızı tazeleyebilirsiniz.

lifeexpactancy.jpeg

Florida Gulf Coast Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir çalışma zeki insanların tembelliğe meyilli oldukları iddilarını doğrular nitelikte sonuçlar verdi. Birleşik Devletler bazlı araştırmada yüksek IQ sahibi insanların daha zor sıkıldığı ve düşünsel olarak daha aktif olduğu yönündeki görüşü destekleyen bulgulara ulaşılırken hareketli kişilerin ise beyinlerinin fiziksel uyaranlara daha açık olması sebebiyle düşünsel aktiviteden kaçındıkları ve kolaylıkla sıkıldıkları belirtiliyor. Ne kadar zeki olurlarsa olsunlar kişilere fiziksel aktiviteyi ihmal etmemeleri öneriliyor.

Brain waves

Son gelişmeler ışığında (bilinen) en uzun ömürlü omurgalı hayvan ünvanı 400 yıla kadar yaşayabilen Greenland köpek balıklarının oldu. Bu en yaşlı kaplumbağanın ve kavun kafalı balinanın ömrünün 2 katına karşılık geliyor. Bilimsel adı somniosus microcephalus olan köpek balıklarının yaşları göz merceklerine karbon testleri uygulanarak anlaşıldı.

gshark (1200x600)

Birleşmiş Milletler’e göre dünyada 4 milyar insan posta servisi gibi hizmetlerde geçerli / kullanılabilir bir adrese sahip değil. Dünyanın adressiz noktalarını adreslendirme çalışmaları ise gelişen teknolojinin de etkisiyle hız ve çeşitlilik kazanmış durumda. Bunların iyi bir örneği olan Xaddress enlem ve boylam bilgilerini daha sonra elle deşifre edilebilen bir adrese çeviriyor. Çevrimdışı, ücretsiz ve her dilde kullanılabilen sistem açık kaynak kodu ile çalışıyor.

xaddress

Ukraynalı haber kaynakları ayrılıkçı Rusya sempatizanlarını Ukrayna Sınır Koruma Servisi askerlerine karşı kör etme etkisine sahip lazer silahları kullanmakla suçladı. Gözlem görevini sürdüren üç askerin retinal yanık şikayeti ile ilgili bu söylenti doğruysa uygulama uluslararası hukukun ihlali anlamına geliyor ve bu hassas günlerde ihtiyaç duyulan son şey uluslararası anlaşmaların bozulması olabilir. Kanıt olarak sunulan videolar mevcut ancak iddialar henüz doğrulanmadı.

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:6 yanıt

 1. onur çetinkaya avatarı
  onur çetinkaya

  amirim;raspberry pi demişken, 3.modeli kullandınız mı? Bir de elektrik bağlantısı olmayan harddisklerdeki içeriği enerji yetersizliğinden oynatamama sorunu sizde var mı?Yoksa harddiskiniz doğrudan şehir şebekesine mi bağlı?saygılarımla…

  1. M. Serdar Kuzuloglu avatarı

   Hayır, 3. modeli kullanma fırsatım olmadı. 2. kuşak ile devam ediyorum ve bana şimdilik yetiyor. Sabit diskim harici enerji kaynağına bağlı bir network storage. Diğer senaryodaki sorunu çok yerde okudum ancak şahsen deneme fırsatım olmadı.

 2. Özgün Çağrı AYDIN avatarı

  “Son dönemde yaygın bir şekilde kullanılan tek kart üzerine kurulu mini bilgisayarlar Arduino ve Raspberry Pi gibi sistemlere Türkiye’den rakip geliyor.” cümlesindeki “Arduino”, tek kart bilgisayar örneği olarak yanlış bir örnek. Arduino bir ASIC karttır, kullanım amacı ve kullanım spektrumu da Raspberry Pi’a göre daha farklıdır…

 3. Tarik avatarı
  Tarik

  video lar firefox tarayicida sayfadan tasiyor. sayfa sapitiyor lutfen kontrol amirim

  1. Dünya Halleri avatarı

   Kontrollerimizde bir sorun göremedik. Hangi sayfadaki videoda bu hatayı gözlemlediğinizi paylaşabilirseniz tekrar kontrol etmek isteriz.

 4. dll avatarı
  dll

  lara ilginç,nasıl bu kadar yüksek getiri sağlıyor tam çözemedim. spare ise bizde tutmaz.

Yorumunuz: