Şeriata uygunluk sertifikasına sahip kripto para

Dubai merkezli girişim, şeriat kanunlarının blok zincir teknolojisi ile tamamen uyumlu olduğunu göstermeye çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kripto para birimleri inişli çıkışlı fiyat seyriyle ‘çabuk’ kazandırabiliyor ama aynı şekilde oldukça hızlı da kaybettirebiliyor.

İslami ekonomi öğretisindeki fiziksel ve gerçek araçlar dışında herhangi bir araca yatırım yapılamayacağı kuralı nedeniyle bitcoin, ethereum ve diğer kripto paralar Şeriat Kanunları’na uygun görülmüyor. Kripto paralar henüz Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yasaklanmamış olsa da bu paraların kullanılmaması konusunda yapılmış uyarılar da yok değil. Bu uyarılar sonrasında küresel gayri safi milli hasılanın yaklaşık yüzde 9’unu oluşturan Müslüman dünyasında kripto para ticareti oldukça düşük düzeyde.

Bunu fırsat olarak gören Dubai merkezli yeni bir start-up şeriat kurallarına uygun ve altına bağlı bir kripto para çıkardı. Her birimi, güvenli bir kasada saklanan en az bir gram altına endeksli olan kripto para bu sayede oynaklığı ve spekülasyonu sınırlandırmayı planlıyor. OneGram adındaki şirketin kurucu ortaklarından olan İbrahim Mohammed, Reuters’da yayımlanan haberde “Şeriat kural ve kanunlarının dijital blok zincir teknolojisi ile tamamıyla uyumlu olduğunu göstermeye çalışıyoruz” diye bir açıklama yaptı. Bunun yanında şirket yine Dubai merkezli al-Maali danışmanlık firmasından şeriata uygunluk sertifikası almış durumda.

Orta Doğu altına dayalı kripto para birimlerini hayata geçiren tek bölge değil. Malezya’da geçen yıl kurulan HelloGold isimli firma da OneGram’a benzer bir düzenleme kullanarak Singapur’daki bir kasada sakladığı altınların kripto para biriminin temelini oluşturduğunu söylüyor. Yakın zamanda şeriata uygunluk sertifikası alan kripto para birimi Tayland piyasasına girmeyi hedefliyor.

Kaynak: Quartz

Dubai merkezli OneGram adındaki yeni bir start-up şeriat kurallarına uygun ve altına bağlı bir kripto para çıkardı. Her birimi, güvenli bir kasada saklanan en az bir gram altına endeksli olan kripto para bu sayede şeriat kurallarına uygun olarak islami finans sisteminde bir alternatif olmayı planlıyor. 



Yorumunuz: