Senegal kendi dijital parasını yarattı

Batı Afrika ülkesi Senegal, bölgede kullanılan CFA Frankı'nın dijital versiyonu olarak tasarlanan eCFA Frankı'nı kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dijital para birimi bitcoin’in savunucularının umudu bu para biriminin gelişmekte olan marketlerde kullanılmasıydı. Ancak bu para biriminin temelinde yatan blok zinciri teknolojisi gelişmekte olan marketleri ele geçirmeye başladı.

Bu trendin son örneği olarak, Afrika ülkesi Senegal, blok zinciri tabanlı resmi bir para birimini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. eCFA Frankı adı verilen yeni para birimi bölgede kullanılan fiziksel para birimi CFA Frankı ile birlikte kullanılacak.

CFA Frankı aslında, batı ve orta Afrika’da eski Fransız kolonilerinin bulunduğu bölgede kurulan 14 farklı ülkenin kullandığı iki farklı para biriminin ortak adı. Fransız Hazinesi tarafından garanti altına alınan bu para birimleri Batı Afrika CFA Frankı ve Orta Afrika CFA Frankı olarak biliniyor. Pratikte ise her iki para birimi de Euro ile sabit bir kur oranına sahip olduğu için eşit değere sahip.

CFA frangı kullanan ülkeler
CFA Frankı kullanan ülkeler.

Bölge ülkelerine de yayılacak

Senegal’in eCFA Frankı Banque Régionale de Marchés (BRM) ve eCurrency Mint Limited ile yapılan ortak çalışmanın bir ürünü. BRM eCFA Frankı’nı, Batı Afrika Ülkeleri Merkez Bankasının (BCEAO) ve Batı Afrika Ekonomik ve Mali Birliği Merkez Bankasının (WAEMU) e-para düzenlemelerine uygun olarak piyasaya sürecek.

Tüm bu bölgesel yapıların katılımının ışığında eCFA Frankı’nın ikinci aşamada Senegal’in dışına; Fildişi Sahilleri, Benin, Burkina Faso, Mali, Nijer, Togo ve Gine Bissau gibi ülkelere de yayılacağı açıklandı. Dijital paranın bölge ekonomisine etkileri, finans teknolojileri sektörü tarafından yakından takip ediliyor olacak.

Kaynak: Finance Magnates

Orta ve batı Afrika'da eski Fransız kolonilerinin bulunduğu bölgelerde kurulan Afrika ülkeleri CFA frangının birbirine eşdeğer iki farklı versiyonunu kullanıyor. Euro ile sabit bir kura sahip olan bu paraların dijital versiyonunu geliştiren Senegal, blok zinciri tabanlı bu para birimini yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. eCFA frangı adı verilen para biriminin projenin ikinci aşamasında bölgedeki diğer ülkelere de yayılması hedefleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği