Şempanzeler diktatörleri öldürüp yiyor

2001 yılından beri gözlemlenen bir grup Senegal şempanzesinin acımasız diktatörlerini dövdükleri, öldürdükleri hatta yedikleri kaydedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer insanlardan değil de şempanzelerden oluşan bir toplum olsaydık şu anda Amerika’da yaşanan olaylar daha farklı yönlere doğru kayabilirdi. Iowa Devlet Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, bir grup şempanzenin daha önceden ‘alfa erkek’ olan ve diğerlerine karşı acımasızca davranan başka bir şempanzeyi dövdüğünü, öldürdüğünü ve yediğini keşfetti. Bu keşif şempanzelerin toplumunun istikrarsızlaşmasına sebep olan şeylere ışık tutuyor.

2001 yılından beri bir grup Senegal şempanzesini gözlemleyen araştırmacılar, Foudouko adlı diktatör şempanzenin vahşi şekilde öldürüldüğünü ve gruptaki dişi bir şempanze tarafından yendiğini fark etti. Araştırmayı yöneten Julia Pruetz’in New Scientist’e verdiği bir röportajda belirttiği üzere, Foudouko alfa erkek olarak zalim bir şempanzeydi. Pruetz’in ekibi şempanze grubunu ilk kez takip etmeye başladığında Foudouko alfa erkekti ve grubu beta erkek olan Mamadou ile birlikte yönetiyordu. Sosyal hiyerarşiyi araştırmak için şempanzelerin kullandığı bir tür homurdanma şeklini incelediler. Sadece normal şempanzeler baskın olan şempanzelere karşı homurdanıyorlardı ve en az homurdanan en baskın olan anlamına geliyordu.

Ölümünden sonra da şiddet gördü

Bir süre sonra Mamadou yaralandı ve gruptan ayrılmak zorunda kaldı. Foudouko partnerine sadık kalmanın bedelini ödedi ve en nihayetinde o da grup tarafından dışlandı. Yıllar içinde Foudouko eski gücünü yeniden elde etmeye çabaladı fakat daha da dışlandı ve o sıralarda grupta güç kazanan beş genç şempanze tarafından dövüldü. 2013 yılında ise Foudouko’nun kanlar içindeki cansız bedeni oldukça hırpalanmış bir şekilde bulundu. Üstelik ölümünden sonra bile taşlarla ve sopalarla vücuduna zarar verilmeye devam edildi. Hatta rapor yazarlarının belirttiğine göre dişi şempanzelerden biri birkaç kez Foudouko’nun penisini ısırarak koparmaya çalıştı.

Alfa erkekler arasında yaşanan bu güçlü mücadelenin grup içi şiddete dönüşmesi doğal bir şey fakat olayın ölümle sonuçlanması alışılmadık bir durum. Yine de şempanzelerin birbirini neden öldürdükleri hala tartışma konusu. Bazı bilimcilere göre çiftleşmek ve soylarını devam ettirmek için böyle yapıyorlar. Diğer bir grup bilimci ise insan davranışlarının şempanzeler üzerinde yarattığı olumsuz etkiden dolayı şempanzelerin birbirlerini öldürmeye başladığını iddia ediyor.

Neyse ki insan türü olarak gelişmiş sosyal becerilerimiz olduğu için cinayeti ilk çare olarak görmememiz olumlu bir şey.

Kaynak: Inverse

Iowa Devlet Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı 2001 yılından beri bir grup Senegal şempanzesini gözlemliyordu. 2013 yılında şempanze grubunun eski alfa erkeği olan Foudouko adlı şempanze toplulukta güç kazanan diğer beş şempanze tarafından dövülerek öldürüldü. Foudouko’nun bedenine öldükten sonra da taş ve sopalarla zarar vermeye devam ettiler. Hatta gruptaki dişi bir şempanze Foudouko’nun penisini ısırarak koparmaya çalıştı.

2 Yorum

  • Hiyerarşik düzeni en güçlü hayvanlar topluluğu maymun türleri, ve haksızlığa isyan etme de bu türde daha yoğun, sanırım!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği