Selfie uğruna ölümlerle mücadele

Selfie çekmeye çalışırken yaşanan ölümlerin önüne geçmek isteyen araştırmacılar fotoğrafların tehlikeli olup olmadığını anlayan bir yazılım geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Selfie (özçekim) sırasında hayatını kaybeden insan sayısı o kadar arttı ki artık araştırmacılar buna bir çözüm geliştirmek için çalışma yapmaya başladı. Özellikle bazı noktalarda insanların tehlikeli fotoğraflar çekmeye çalıştığını bunun da ölüme ya da yaralanmaya sebep olabildiğini belirten araştırmacılar, dünya üzerinde selfie sebebiyle en çok kaza yaşanan noktaları belirlemek için çalışıyor.

Düşenler, boğulanlar, kendini vuranlar…

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen çalışmada, yüksek yerlerden düşen ya da alabora olan botlarda boğulan pek çok kişinin aslında selfie çekmeye çalıştığı ifade ediliyor. Özellikle Hindistan’da uzun süreli bağlılığın sembolü olarak tren raylarında fotoğraf çekilmek isteyen pek çok gencin kazalara sebep olduğu ve bazılarının bu kazalarda yaşamını yitirdiği dile getiriliyor. Silahla fotoğraf çekmeye çalışırken ölenlerin ise sadece ABD ve Rusya’da olduğu görülüyor.

Bu yıl Mart ve Eylül ayları arasında selfie sebebiyle yaşanan 127 ölümü inceleyen araştırmacılar konum, görsel ve metin incelemesi yaparak hangi fotoğrafların tehlikeli olduğunu anlayabilen bir yazılım geliştirdi. Kendisine gösterilen resimleri inceleyerek hangisinin tehlikeli olduğuna karar verebilen yazılım bu konuda yüzde 73’lük bir başarı yakaladı.

Kullanıcıları uyarabilir

Araştırmacılar bu yazılımın tehlikeli selfie’leri tespit etmek kullanıcıları uyarmak için geliştirilecek bir uygulamada kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak tehlikeli selfie çekmeyi seven kullanıcılar bu uyarıları bir meydan okuma gibi algılayıp, kendi cesaretlerini kanıtlamak için özellikle uyarı çıkan noktalarda fotoğraf çekmek isteyebilirler. Carnegie Mellon Yazılım Araştırma Enstitüsü doktora öğrencisi Hemank Lamba “Maalesef aptallığı düzeltebilecek bir uygulama yok” diyor.

Yazılım tarafından çokça tehlikeli selfie çekildiği tespit edilen noktalarda fotoğraf çekmek yasaklanabilir ya da bu bölgelere girildiğinde telefonun kamerasına erişimi kapatan bir uygulama geliştirilebilir. Araştırmacılar ayrıca Pokemon Go gibi artırılmış gerçeklik oyunlarını oynayanların kendilerini tehlikeli durumlara sokmasını engellemek için de benzer bir uygulama geliştirilebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Computer World

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları bu yıl Mart-Eylül ayları arasında yaşanan 127 selfie ölümünü inceleyerek, riskli fotoğraflar çekilen bölgeleri tespit edebilen bir yazılım geliştirdi. Fotoğrafa, konumuna ve metnine bakarak ne kadar tehlikeli olduğunu anlamaya çalışan yazılım, risk taşıyan fotoğrafları tespit etme konusunda yüzde 73'lük bir başarı gösterdi. Bu yazılımın tehlikeli fotoğraf çekmeye çalışan kişileri uyarmak için kullanılabileceğini ifade eden araştırmacılar, benzer bir uygulamanın Pokemon Go gibi artırılmış gerçeklik kullanan uygulamaların kullanıcıları için de geliştirilebileceğini ifade etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği