Müşteriyi anlama aracı olarak ‘selfie’

ABD’de Pay Your Selfie adlı bir girişim, şirketlere araştırma yapmak için tüketicilerin özçekimlerini kullanma imkanı sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Şikago kentinde faaliyet gösteren Pay Your Selfie adlı şirket oldukça ilginç ve etkili bir araştırma yöntemi geliştirdi. Tüketicilerin özçekimlerinden para kazanmasına olanak sağlayan yöntem ile şirketler için de çok değerli veriler toplanıyor.

Pay Your Selfie’ye katılan tüketiciler, kendilerinden talep edilen eylemleri yaparken fotoğraflarını çekiyorlar. Bu fotoğraflar sisteme gönderiliyor. Bir bilgisayar programı tarafından fotoğrafın içinde bir surat bulunduğu ve fotoğrafın çok karanlık olmadığı onaylanıyor. Daha sonra fotoğraflar veri tabanına kaydediliyor. Eğer kullanıcının gönderdiği fotoğraf araştırma için kullanılırsa, fotoğraf başına 20 sent ila 1 dolar arası para ödeniyor. Kazanılan toplam para 20 doları bulduğunda sistemden çekilebiliyor.

Bu sistemi kullanan Procter & Gamble, Crest marka diş sağlığı ürünleri için kullanıcılardan diş fırçalarken fotoğraf çekmelerini istedi. Çalışmanın sonucunda öğleden sonra 4-6 arasında diş fırçalama rakamlarında ciddi bir artış olduğu görüldü. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasındaki bu saat diliminde insanların dişlerini fırçalayacakları tahmin edilmiyordu. Bu araştırma sonucunda kullanıcıların genellikle saat 5 civarında başlayan ‘happy hour‘ için dışarıya çıkmadan önce dişlerini fırçaladığı sonucuna varıldı.

Eski yöntemlere göre çok daha samimi

Bu tarz veriler, geleneksel araştırmalar yoluyla elde edilemiyor. Çünkü insanlar bu verilerin değerli olabileceğini düşünmüyor ya da anket sorularını cevaplarken bu detaylar insanların aklına gelmiyor. Öte yandan, hedef grup mülakatlarında ya da birebir görüşmelerde katılımcılar daha ideal bir profil çizmeye çalışıyor. Bu sebeple tam olarak samimi cevaplar almak mümkün olmuyor. Diş fırçalama çalışmasında ise fotoğraf gönderen erkeklerin yüzde 11’inin üstsüz olduğu görüldü. Bu derece samimiyetin başka bir araştırma yöntemi ile yakalanması mümkün değil.

Pay Your Selfie kullananlardan biri olan Allison Shragal ilk fotoğraflarında güzel görünmeye özen gösterdiğini, fotoğraflar için uğraştığını belirtiyor. Ancak bir süre sonra sadece istenileni yaptığını belirten Shragal artık sadece görevi doğru olarak tamamlamaya odaklandığını dile getiriyor. Estetik çabası gütmeyen fotoğraflar da araştırmacılara kullanıcı profili açısından daha net fikirler veriyor.

Sistemde kullanıcıların aynı görevi birden fazla yapmasına izin verilmiyor. Ayrıca kullanıcılardan yaş ve yaşanılan şehir gibi bilgiler de talep ediliyor. Şirketlerin gerçekleştirdiği araştırmalar dışında Pay Your Selfie kendi araştırmalarını da gerçekleştiriyor ve bu araştırmaların sonuçları neticesinde şirketlerle yeni anlaşmalar imzalıyor.

Pay Your Selfie adlı girişim, araştırma yöntemi olarak katılımcılara çektikleri özçekimler için para ödenen bir sistem kullanıyor. Sistem sayesinde şirketler kullanıcı kitlesinin günlük yaşamı ve ürünleri kullanım şekli hakkında detaylı bilgiler edinebiliyor. Özçekimlerin doğallığı sayesinde kullanıcıların özel hayatına dair edinilen bilgileri geleneksel araştırma yöntemleri ile edinmek mümkün değil.Yorumunuz: