Savaş pilotları için ‘giyilebilir kokpit’

BEA Systems geleceğin savaş uçağı kokpitini daha basit bir yer haline getirmek için sanal gerçeklikten faydalanmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BEA Systems geleceğin savaş uçağı kokpitini daha basit bir yer haline getirmek için sanal gerçeklikten faydalanmayı planlıyor. Giyilebilir kokpit adı verilen teknolojide, kokpitteki butonların, kolların ve göstergelerin yerini, göz takip mekanizması bulunan bir sanal gerçeklik gözlüğü alacak. Böylece pilot sadece bakarak ve el hareketleriyle uçağı yönlendirebilecek. Altıncı nesil savaş uçaklarında sadece hayati önem taşıyan göstergeler ve kontroller fiziksel olarak yer alacak. Diğer tüm özellikler sanal gerçeklik üzerinden gösterilecek.

Güncellenebilen, değiştirilebilen, ayarlanabilen kokpit

Pilot başlığını taktığında, alışık olduğu paneller ve göstergeler yine gözünün önünde olacak. Kokpit, mevcut görevin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilecek ve en kritik bilgileri pilota sunacak. Kokpitin düzenlemesi akıllı telefon üzerinden bile gerçekleştirilebilecek.

BAE Teknoloji Müdürü Jean Page “Gelecekle ilgili planlarımız arasında giyilebilir kokpit adını verdiğimiz bir sistem var. Bu sistemde kokpitten fiziksel parçaları kaldırıp bunun yerine başlıktan sağlanan sanal bir görüntü yerleştiriyoruz. Böylece yazılımsal kokpit değiştirilebilir, güncellenebilir ve yeniden ayarlanabilir. Böyle bir ortamda pilotun gözünü takip ederek istediği şeyi öne getirebiliriz. fiziksel butonlar yerine, pilotun bir el hareketi ile o butonun işlevini gerçekleştirebiliriz.” diyor.

Tempest adlı konsept savaş uçağının bir parçası olarak geliştirilen giyilebilir kokpitin bir dizi avantajı var. Bazı avantajlar oldukça bariz. Daha az parça daha az malzeme kullanılması demek. Bu da daha az ağırlık ve daha düşük maliyet anlamına geliyor. Ayrıca yazılım üzerinden değiştirilebilen kokpit, normalde çok masraflı ve zaman alacak bir işlemi çok kısa sürede ve maliyetsiz olarak gerçekleştirmeyi sağlayabilir.

Pilotun gözünden kaçmayan uyarılar

Böyle bir kokpitte uyarılar da pilotun fark edeceği şekilde gösterilebilir. Fiziksel kokpitte bazen panelin sol tarafından yanan bir ikaz ışığı, sağ tarafa odaklanmış pilotun gözünden kaçabilir. Giyilebilir kokpit ise uyarıyı, pilot nereye bakıyorsa orada gösterebilir. Böylece pilotun durumu fark etmesi ve tepki vermesi daha kolay olur.

Page “En akıllıca kullanım ise pilotun baktığı yeri inceleyerek amacının ne olduğunu algılamak ve buna göre hareket etmek olacak. Böylece pilotun üzerinden önemli bir iş yükünü almış olacağız. Bu sistemi her işlem için izin istemeyecek şekilde geliştirmek istiyoruz çünkü bu durum çok sinir bozucu olurdu. Ancak pilota da akıllı sistemin hangi işlemi gerçekleştirdiğini haber vermek zorundayız.” diyor.

Kaynak: New Atlas

BEA Systems geleceğin savaş uçağı kokpitini daha basit bir yer haline getirmek için sanal gerçeklikten faydalanmayı planlıyor. Giyilebilir kokpit adı verilen teknolojide, kokpitteki butonların, kolların ve göstergelerin yerini, göz takip mekanizması bulunan bir sanal gerçeklik gözlüğü alacak. Gözlük pilotun baktığı noktadan ne yapmak istediğini anlayacak ve buna göre işlem gerçekleştirecek. Böylece pilotun iş yükü azalmış olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği