Peugeot yeni kokpit tasarımını tanıttı

Peugeot’nun yeni i-Cockpit tasarımı önceki tasarıma göre daha teknolojik ve daha sürücü odaklı olmasıyla dikkat çekiyor.

Yayın tarihi:

  • Fransız otomobil üreticisi Peugeot daha teknolojik ve sürücü odaklı yeni kokpit tasarımını tanıttı.
  • 2012’den beri kullandığı i-Cockpit tasarımında radikal değişiklikler yapmayan Peugeot, özelliklerini daha teknolojik hale getirdi. 

peugeot-i-cockpit-106695_1

Son aylarda Volvo ve Audi‘nin yeni bir araç tanıtmadan yeni kokpit tanıtmasının ardından geçtiğimiz günlerde Peugeot’dan da benzer bir hamle geldi. Fransız otomobil üreticisinin yeni i-Cockpit tasarımı geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Standart tasarımın üzerinde radikal değişiklikler yapmadan neredeyse tüm parçalarda küçük güncellemeler yapan Peugeot böylece kokpite daha teknolojik bir görünüm kazandırdı.

https://www.youtube.com/watch?v=caEEyfD4ggs

Peugeot’nun 2012’den beri kullandığı i-Cockpit tasarımı daha küçük bir direksiyonla sürücüye daha fazla alan sağlıyordu. Eski geliştirmelerin üzerinden geçen Peugeot direksiyonu biraz daha küçülttü, kontrol panelini ve dokunmatik ekranı geliştirdi. 12 inçlik yüksek çözünürlüklü gösterge paneli sayesinde ise tüm analog göstergeler ortadan kalkmış oldu. Kontrol panelinin hemen üzerine yerleştirilen dokunmatik ekran ise artık daha kolay erişim imkanı sağlıyor.

Yeni kokpit 3D navigasyon, sesli komut, MirrorLink, Apple Carplay ve Android Auto desteğiyle birlikte geliyor.

Vites kolunun yanından geçen çizgi ile yolcular sürücüden ve kontrol panellerinden ayrılmış oluyor. Bu da tasarıma daha sürücü odaklı bir görünüm kazandırıyor. Firmanın konsept tasarımları Fractal, Quartz ve Exalt ile paralellik gösteren yeni i-Cockpit, bu tasarımlarda kullanılan bazalt ya da abanoz ağacı gibi egzotik elementleri barındırmıyor. Krom anahtarlar, masaj yapan koltuklar ve ses ve müzikle ayarlanabilen ambiansı ile yeni i-Cockpit oldukça çekici duruyor.

Yeni kokpitin Peugeot’nun bu sene çıkarması beklenen 3008 modeli ile birlikte kullanıma sunulması bekleniyor.Yorumunuz: