Satranç ustasının tuvalette telefondan kopya çektiği ortaya çıktı

Dünyanın en iyi satranç oyuncuları listesinde 53. sırada yer alan Igors Rausis'in satranç turnuvası esnasında telefonundan kopya çektiği ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Satranç Federasyonu (FIDE), Cumartesi günü yaptığı açıklamayla satranç ustası Igors Rausis’in Fransa’daki turnuva esnasında hile yaptığını duyurdu.

ESPN.com’un haberine göre, Rausis’in yarışmalar sırasında kullandığı bir cep telefonu tuvalette bulundu. Daha sonra Rausis, telefonu hile yapmak için kullandığını kabul etti.

Chess.com’un haberine göre, Rausis yaşanan skandalın ardından şu ifadeleri kullandı: “Dün aklımı kaçırmış gibiydim. Yarışma sırasında telefonumu kullandığımı yazılı şekilde de ifade ettim. Başka ne diyebilirim ki? Dün yaşanan olay benim için iyi bir ders oldu.”

Hile yapma ihtimalini azaltan önlemler alınıyor

Bir Facebook gönderisi yayımlayan Dünya Satranç Federasyonu Genel Müdürü Emil Sutovsky, Rausis’in hile yaptığından daha önce de şüphelenildiğini, satrançta hile yapılmasını önlemek için yeni önlemler alındığını belirtti. Gönderide “Rausis turnuvadan uzaklaştırıldı. Materyallerin hepsi etik komisyonuna gönderilecek. Hile yapma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak imkansız ancak artık yakalanma riski önemli ölçüde arttı. Hile yapılması durumunda verilen cezalar da daha ağır hale getirilecek.” ifadelerini kullandı.

Sutovsky, Rausis’in Fransa polisine ihbar edildiğini de belirtti. Sovyetler Birliği’nde doğan 58 yaşındaki Rausis, geçmişte Letonya ve Bangladeş’i temsil etmişti. Hile yaparken yakalandığı turnuvada ise Çekya’yı temsil ediyordu. 1992 yılında satranç ustası olan Rausis, Dünya Satranç Federasyonu’nun internet sitesine göre, dünyanın en iyi 53. satranç oyuncusu.

Kaynak: Bleacher Report

1992 yılında satranç ustası olan 58 yaşındaki Igors Rausis, Fransa'da yapılan satranç turnuvası sırasında tuvalette telefonundan kopya çekerken yakalandı. Hile yaptığını itiraf eden Rausis, "Aklımı kaçırmış gibiydim. Yaşanan olay bana büyük bir ders oldu." ifadesini kullandı. Dünya Satranç Federasyonu Genel Müdürü Emil Sutovsky, Rausis'in turnuvadan uzaklaştırıldığını açıkladı. Geçmişte Letonya ve Bangladeş'i temsil eden Rausis, hile yaparken yakalandığı turnuvada Çekya'yı temsil ediyordu.

6 Yorum

    • Tuvalete kamerayı organizasyonun koyduğuna dair bir bilgi yok. Fotoğrafı kimin, nasıl çektiği bilinmiyor. Ama fotoğraftaki kişi satranç ustası Igors Rausis.

  • Tuvalete kamera koyarak bulmamışlar, bu fotoğraf insanı yanıltıyor. Telefonu tuvalette bulmuşlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği