Satılık Falkland adası

Falkland Adaları'ndan biri olan Pebble Adası, üzerindeki koyunlar, büyükbaş hayvanlar, deniz aslanları ve penguenlerle birlikte satılığa çıkarıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere 1982 yılında Arjantin açıklarındaki Falkland Adaları için 1,2 milyar Dolar (bugünün parasıyla 3,1 milyar Dolar) harcayarak savaşa girmişti. Aradan geçen 36 yılın ardından bölgedeki 700’den fazla adadan birine sahip olmak mümkün. Üstelik ordunuzu toplamanıza da gerek yok, paranız olması yeter.

Pebble Adası, 150 yıldır Dean ailesine aitti. Adada 6 bin koyun 125 büyükbaş hayvan ve sayısız kuş, deniz aslanı ve penguen var. Adanın sahibi Sam Harris, işletmesi gittikçe zorlaşan adayı satmaya karar verdiğini söylüyor. Aile bölgedeki diğer adaları için alıcı buldu ama henüz Pebble Adası’na bir talip çıkmadı. Aile adayı satın alan kişinin çiftçilikle ilgilenmesi gerektiğini söylüyor çünkü adada İngiltere’ye satılmak üzere çokça yün üretiliyor.

Bedeli belirlenemiyor

Sorun şu ki kimse adanın değerinin ne kadar olması gerektiğini bilmiyor. Harris’in büyük-büyük-büyük babası John Markham Dean Pebble adasını ve çevresindeki bazı adaları 1869 yılında toplamda 400 Sterlin’e satın almıştı. Enflasyonu göz önünde bulundurduğumuzda bu para bugün 45 bin 250 Sterlin’e (307 bin Lira) tekabül ediyor. Ancak ada ailede çok uzun süredir bulunuyor ve Britanyalı emlakçılar bugüne kadar adaya bir değer biçebilmiş değil. Harris “Yakın zamanda belirlenmiş bir  bedel yok o yüzden tekliflere açığız” diyor.

6,5 km uzunluğundaki taşlı plajına rağmen bu ada tropikal bir cennet olmaktan oldukça uzak. Bölgenin iklimi biraz Karadeniz iklimine benziyor (bolca yağmur ve sis). Yaklaşık 32 km uzunluğundaki adanın kendi küçük sıradağları ve dik falezleri bile var. Harris ailesinden kimse adada yaşamıyor ama turistler adada bulunan konaklama noktalarında kalabiliyor. Bölge özellikle kuş gözlemcileri ve tarih meraklılarının uğrak noktası.

Harris, adayı satın alan kişinin adanın her şeyiyle ilgilenmesini tercih ettiğini söylüyor. Adadaki turizmin, biyo-çeşitliliğin ve koyunların korunması Harris’in önceliği.

Kaynak: Quartz

İngiltere'nin 36 yıl önce Arjantin'le savaşarak elde ettiği Falkland Adalarından biri bugün satılığa çıktı. Pebble Adası olarak bilinen adada hayvancılık ve turizm yapılabiliyor. Adadaki 6 bin koyundan elde edilen yün İngiltere'ye satılıyor. Ayrıca kuş gözlemcileri ve tarih meraklıları adayı ziyaret ediyor. Emlakçılar ada için bir değer belirleyebilmiş değil. Bu yüzden adayı 150 yıldır elinde bulunduran Dean ailesi, muhtemel müşterilerden gelecek tekliflere açık.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği