Dünyanın en uzun ve en kısa uçuş mesafeleri

Dünyanın en uzun uçuşu 19 saat sürüyor ve 16 bin 800 Lira’ya mal oluyor. En kısa uçuş ise 2,75 km mesafe kat ediyor ve 110 kat daha ucuza geliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu ay Singapur ve New York arasında gerçekleştirilen uçuş, 16 bin 700 km ile dünyanın en uzun uçuşu oldu. 19 saat süren uçuş sırasında 12 zaman dilimi aşıldı. Singapur Hava Yolları’na ait uçuşta sadece business ve premium ekonomi koltukları bulunuyordu.

Peki dünyanın en kısa ticari uçuşu hangisi? MarketWatch bu konuyu araştırdı ve İskoçya’da Westray adası ile Papa Westray adaları arasında bir uçuş gerçekleştirildiğini öğrendi. Orkney adaları adı verilen takımadada yer alan bu iki ada arasındaki uçuş sadece iki dakika sürüyor.

Kilometre başına ücrette uzun uçuş avantajlı

Loganair adlı yerel bir havayolu şirketi adalar arasında gidiş dönüş bileti 21 Sterlin’e (154 Lira) satıyor. Singapur – New York uçuşu için Aralık ayında bilet almak isterseniz 4 bin 100 Singapur Doları (16 bin 800 Lira) ödemeniz gerek. Yani en uzun uçuş, en kısa uçuştan yaklaşık 110 kat daha pahalı.

İki Orkney adası arasındaki mesafe 2,75 km. Bu da Singapur – New York arasındaki mesafeden 6 bin 110 kat daha kısa. Yani pahalı olan uçuş, kilometre başına çok daha hesaplıya geliyor.

Uçaklar arasındaki farklar

Loganair, adalar arasındaki uçuşlarında farklı uçaklar kullanıyor. Şirketin en küçük uçağı Britten Norman Islander sadece 16,15 metre kanat genişliğine ve 8 yolcu koltuğuna sahip. Singapur Havayolları ise 94 premium ekonomi, 67 business class koltuğu bulunan bir Airbus A350 kullanıyor. Airbus’ın fiyatı 445 milyon Dolar (2,5 milyar Lira) ama çok alırsanız indirim yapıyorlar.

Son olarak, en uzun uçuşun süresi, en kısa uçuşun süresinden 1080 kat daha uzun. Neyse ki Singapur hava yolları, jetlagi azaltmak için için özel hazırlanmış yemekler de sunuyor.

Kaynak: Quartz

Dünyanın en uzun uçuşu Singapur ve New York arasında bu ay gerçekleştirildi. 19 saat süren uçuşun bileti 16 bin 800 Lira. En kısa uçuş ise İskoçya’da birbirinden sadece 2,75 km uzaklıkta bulunan iki ada arasında, 8 kişilik uçaklarla gerçekleştiriliyor. En kısa uçuşun gidiş dönüş bileti 154 Lira.Yorumunuz: