Dünyanın en uzun uçuş rotasında seferler yeniden başlıyor

Singapur Havayolları Newark’tan Singapur’a dünyanın en uzun aktarmasız uçuşunu tekrar başlatıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın aktarmasız en uzun uçuşu olarak bilinen NewarkSingapur seferleri Singapur Havayolları tarafından yeniden başlatılıyor. 18 saat 45 dakika sürecek ve 16 bin 700 kilometreden uzun bir mesafenin kat edileceği uçuş bu Ekim ayından itibaren seferlerine yeniden başlayacak.

2013 yılında yüksek yakıt fiyatları nedeniyle ara verilen uçuş için Airbus’ın çift motorlu A350-900 ULR uçakları kullanılacak. Bu sayede daha önce kullanılan dört motorlu  Airbus A340-500 uçaklarına göre yakıt tasarrufunun çift haneli yüzdelerde olması bekleniyor. Buna rağmen genellikle lüks bir hizmet anlayışı sunulacak olan uçuşta, günlük değişecek olsa da, fiyatların bin 500 Dolar civarı olması bekleniyor.

Bu kadar uzun bir uçuş sonrası oluşması beklenen jet-lag’i önlemek adına Airbus ve Singapur Havayolları birkaç önlem almış durumda: Normalde 8 bin fit (yaklaşık 2 bin 400 metre) için ayarlanmış basınç seviyesini 6 bin fit (yaklaşık bin 800 metre) olacak şekilde düzenlemek – genellikle yüksek irtifa hastalığı belirtilerini engellemek için alınmış bir önlem – ve geliştirilmiş havalandırma ve iklimlendirme sistemleri – havayı daha sık yenileyen ve ortam nemini artıran yenilenmiş sistemler… Bu önlemlerin yanında iki motorlu uçağın dört motorlu muadiline göre daha düşük bir gürültü seviyesi ile çalıştığını da eklemek gerekiyor.

Bu arada dünyadaki diğer uzun uçuşları merak ederseniz, buraya bakabilirsiniz.

Kaynak: CNBC

Dünyanın aktarmasız en uzun uçuşu yeniden başlıyor. Newark’tan Singapur’a olacak bu uçuş, 18 saat 45 dakika sürecek ve 16 bin 700 kilometreden fazla bir mesafe kat edilecek. Airbus’ın çift motorlu A350-900 ULR uçaklarının kullanılacağı seferlerin fiyatının bin 500 Dolar civarında olması bekleniyor. 

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği