Retro otele dönüşen eski uçuş merkezi binası

New York John F. Kennedy Havalimanı'nın yanında bulunan eski TWA uçuş merkezi binası, 20. yüzyılın ortalarını hatırlatan bir otele dönüştürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

New York John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nın geçmişten gelen yeni bir eklentisi var. Havalimanı yakın zamanda, eski havayolu şirketi Trans World Airlines’a (TWA) saygı duruşunda bulunan bir otelin tanıtımını yaptı. Bir zamanlar ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden biri olan TWA uçuşlarına 1930’da başlamış, 2001 yılında ise kapılarını tamamen kapatmıştı. JFK Uçuş Merkezi de aynı yıl kapandı. Bu geniş alan o dönemden bu yana TWA Hotel adında, lüks konaklama imkanı sunan bir otel olarak yeniden düzenleniyordu.

TWA Uçuş Merkezi, ünlü mimar Eero Saarinen tarafından 1962’de inşa edilmişti. Bu dönemde hava yolu ulaşımı genel halk için de erişilebilir hale gelmeye başlamıştı. Gösterişli çizgileri, havadar iç alanı ile bu yapı nostaljik olsa da modern bir hisse sahip. Bu tarzı değiştirmek yerine günümüz mimarlık şirketleri Lubrano Ciavarra, Beyer Blinder Belle ve Stonehill Taylor, yüzyılın ortasından gelen modern görünümü korumaya karar verdi.

Retro bir konaklama ortamı

Mimarlar tarihi canlı tutma konusunda oldukça dikkatliydi. Lobi ve iş etkinlikleri merkezi, orijinal bekleme alanından alınan koltukları kullanıyor. Bir yandan da o dönemin müzikleri (Frank Sinatra, Dean Martin, Beatles vb.) ortama eşlik ediyor. Eğer Jet Dönemi ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz otelin müzesi yüzyıl ortasındaki TWA hakkında bir sergi sunuyor. Sergide üniformalar, mobilyalar ve seyahat posterleri görülebiliyor.

Ortak alanların dışında, her misafir odasında yine retro izleri taşıyan bir estetik hakim. Pirinç kaplama, ahşap paneller ve deriden oluşan bir doku karışımı odaları süslüyor. Desenlerde TWA’dan ufak bir iz olarak kırmızı dokunuşlar da görmek mümkün. Dilerseniz uçak biletlerinizi de çevirmeli bir telefon üzerinden satın alabiliyorsunuz.

Gürültü duyulmayacak

Peki gürültü sorun olmayacak mı? Otel uçakların iniş alanının yanında bulunsa da odalarda zeminden tavana kadar uzanan Fabrica cam bulunuyor. Dünyadaki en kalın ikinci cam türü olan Fabrica sayesinde iniş yapan uçakları izleyebilecek ancak seslerini duymayacaksınız.

TWA Hotel resmi olarak 15 Mayıs 2019’da açılacak. Otelde kısa süreli ya da uzun süreli konaklamak mümkün olacak.

Kaynak: My Modern Met

New York John F. Kennedy Havalimanı'nın yanında bulunan eski TWA uçuş merkezi binası, 20. yüzyılın ortalarını hatırlatan bir otele dönüştürüldü. Mimarlar tarihi canlı tutma konusunda oldukça dikkatliydi. Lobi ve iş etkinlikleri merkezi, orijinal bekleme alanından alınan koltukları kullanıyor. Bir yandan da o dönemin müzikleri (Frank Sinatra, Dean Martin, Beatles vb.) ortama eşlik ediyor. Eğer Jet Dönemi ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz otelin müzesi yüzyıl ortasındaki TWA hakkında bir sergi sunuyor. Sergide üniformalar, mobilyalar ve seyahat posterleri görülebiliyor. Ortak alanların dışında, her misafir odasında yine retro izleri taşıyan bir estetik hakim. Pirinç kaplama, ahşap paneller ve deriden oluşan bir doku karışımı odaları süslüyor. Desenlerde TWA'dan ufak bir iz olarak kırmızı dokunuşlar da görmek mümkün. Dilerseniz uçak biletlerinizi de çevirmeli bir telefon üzerinden satın alabiliyorsunuz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği