Sarmaşıktan ilham alan robot

İtalyan araştırmacılardan oluşan bir ekip, tıpkı bitki filizleri gibi hareket eden, tırmanan ve nesnelerin etrafına dolanan yumuşak bir robot geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitkiler, robotlara ilham vermek için en heyecan verici canlılar olmayabilir ama yüksek teknoloji ürünü dekorasyonlar ya da kendi kendine bakabilen ev bitkileri üretmek için bu alanda çalışmak gerekiyor. İtalyan araştırmacılardan oluşan bir ekip, tıpkı bitki filizleri gibi hareket eden, tırmanan ve nesnelerin etrafına dolanan yumuşak bir robot geliştirdi.

Barbara Mazzolai liderliğindeki IIT (İtalyan Teknoloji Enstitüsü) ekibi geçmişte Plantoid adını verdikleri, elektronik algılayıcıları bulunan bir robotik ağaç projesine de imza atmıştı.

Yeni robot temelde sadece esnek bir pet tüpten oluşuyor ve 1,3 volt batarya ile çalışıyor. Tıpkı biyolojik benzerleri gibi hidrolik bir sistem kullanıyor. Bitkilerde filizler hareket etmek ve esnemek için küçük parçacıklarla dolu hücre içi sıvıdan faydalanırken, robot ise iyonlar barındıran bir sıvı ile doldurulmuş durumda. Enerji sağlandığında bu iyonlar zemindeki esnek elektrotlara doğru çekiliyor. Bu da robotun gerilmesine sebep oluyor. Güç kesildiğinde ise sıvı tekrar yayılıyor ve filizin yeniden uzanmasını sağlıyor.

En uygun şekil: sarmaşık

Robotu hazırlamadan önce araştırmacılar cihazın çok yavaş olmaması için en uygun boyutu belirlemek üzere detaylı hesaplar yaptı. Sonuçta 1 mm genişliğinde, folyodan oluşmuş bir sarmaşığa benzer bir görünüm elde edildi.

Bu cihaz şimdilik bir konsept kanıtı aşamasında ancak ekip bu fikrin gelecekte keşiflerde kullanılabilecek yumuşak ve esnek robotlar geliştirmek için kullanılabileceğini söylüyor. Stanford Üniversitesi de geçtiğimiz yıllarda benzer amaçlarla kullanılmak üzere yılan şeklinde bir robot tanıtmıştı. Bu teknoloji gelecekte şekil değiştirebilen ve hareket edebilen giyilebilir teknoloji ürünleri geliştirmek için de kullanılabilir.

Araştırmacılar şimdi Growbot adını verdikleri yeni bir proje üzerine çalışıyor. Bu robot çevresini algılayarak büyümesini ve hareketlerini düzenleyebiliyor. Neticede robot tutunduğu yüzeyleri de algılayabilecek.

Kaynak: New Atlas

İtalyan araştırmacılardan oluşan bir ekip, tıpkı bitki filizleri gibi hareket eden, tırmanan ve nesnelerin etrafına dolanan yumuşak bir robot geliştirdi. Yeni robot temelde sadece esnek bir pet tüpten oluşuyor ve 1,3 volt batarya ile çalışıyor. Tıpkı biyolojik benzerleri gibi hidrolik bir sistem kullanıyor. Bitkilerde filizler hareket etmek ve esnemek için küçük parçacıklarla dolu hücre içi sıvıdan faydalanırken, robot ise iyonlar barındıran bir sıvı ile doldurulmuş durumda. Enerji sağlandığında bu iyonlar zemindeki esnek elektrotlara doğru çekiliyor. Bu da robotun gerilmesine sebep oluyor. Güç kesildiğinde ise sıvı tekrar yayılıyor ve filizin yeniden uzanmasını sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği