Sanal gerçeklik izlemede dünya rekoru kırıldı

Guinness Dünya Rekorları’nın, en uzun süre sanal gerçeklik içeriği izleme rekoru, 50 saat boyunca Oculus Rift kullanan iki kişi tarafından kırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Seri izleme (binge-watching) sanatı, televizyon bağımlıları tarafından oldukça geliştirildi. Ancak geçtiğimiz hafta sonu, yeni bir seri izleme yöntemi ile bir dünya rekoru kırıldı. Guinness Dünya Rekorları’nın, tek seferde en uzun süre sanal gerçeklik içeriği izleme rekoru, 50 saat boyunca Oculus Rift kullanan iki kişi tarafından kırıldı. Alex Christiso ve Alejandro Fragoso, Invasion ve Stranger Things VR gibi sürükleyici içerikleri, CyberLink’in PowerDVD 17 yazılımı ve Netflix VR uygulaması aracılığıyla izledi.

Eski rekor 25 saatti

CyberLink tarafından düzenlenen etkinlikte, daha önce 25 saatlik sanal gerçeklik oyun maratonu ile kırılan rekor iki katına çıkarıldı. Etkinliğin zararlı etkilerine karşın Dr. Robert Glatter, her iki katılımcıyı da sanal gerçeklik seri izleme etkinliği öncesinde ve sonrasında muayene etti. Uzun süre boyunca sanal gerçeklik izlemenin herhangi bir yan etkisi olmadığı kaydedildi.

Bazı sanal gerçeklik oyuncuları şimdiden sekiz saate varabilen süreler zarfında sanal gerçeklik oyunları oynayabiliyor. Ancak sanal gerçeklik ortamında video izleyerek geçirilen sürenin insanlar üzerindeki etkisi konusunda çok daha az bilgiye sahibiz.

Pek pratik değil

Konu eğer uzun süre video izlemekse, içeriği televizyon ekranından görüntülemek daha doğru olabilir. Sanal gerçeklik üzerinden seri izleme yapmak, insani ihtiyaçları karşılamayı daha zor hale getiriyor. Seri izleyicilerin yakıtı olarak adlandırabileceğimiz abur cuburları tüketmek, gözünüzde sanal gerçeklik gözlüğü varken çok daha zor. Ayrıca tuvalete gitmeniz gerektiğinde, görüntüyü durdurmanın yanı sıra gözlüğünüzü de çıkarıp o ortamdan ayrılmanız gerekiyor.

Bu faktörler sebebiyle sanal gerçeklikteki seri izleme seansları, mevcut gözlüklerle birkaç saati geçmeyecektir. Ancak olur da saatlerce bu içerikleri seyretmek istersek bunun da mümkün olduğunu görmek güzel.

Kaynak: Mashable

Seri izleme (binge-watching) sanatı, televizyon bağımlıları tarafından oldukça geliştirildi. Ancak geçtiğimiz haftasonu, yeni bir seri izleme yöntemi ile bir dünya rekoru kırıldı. Guinness Dünya Rekorları’nın, tek seferde en uzun süre sanal gerçeklik içeriği izleme rekoru, 50 saat boyunca Oculus Rift kullanan iki kişi tarafından kırıldı. Alex Christiso ve Alejandro Fragoso, Invasion ve Stranger Things VR gibi sürükleyici içerikleri, CyberLink’in PowerDVD 17 yazılımı ve Netflix VR uygulaması aracılığıyla izledi. Katılımcıları etkinlik öncesinde ve sonrasında inceleyen doktor, etkinliğin herhangi bir yan etkisi bulunmadığını belirtti.Bir yanıt

  1. Gezilecekyerler.com avatarı

    Pratik olmadığı konusunda herkes hem fikir.

Yorumunuz: