San Francisco yüz tanıma teknolojisini yasaklayan ilk şehir oldu

Böylece San Francisco, polis, belediye gibi kurumların vatandaşları teşhis etmek için kullandığı bu teknolojiyi yasaklayan ilk şehir olmuş oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin San Francisco şehri, 14 Mayıs Salı günü alınan bir kararla, kamu kurumlarında yüz tanıma teknolojisinin kullanımını yasakladı. Böylece San Francisco, polis, belediye gibi kurumların vatandaşları teşhis etmek için kullandığı bu teknolojiyi yasaklayan ilk şehir olmuş oldu.

San Francisco Denetim Kurulunun yaptığı oylamada 8’e karşı 1 oy ile kabul edilen yasak, ikinci kez oylandıktan sonra resmen kanunlaşacak ve bundan böyle vatandaşların yüz tanıma teknolojisiyle teşhis edilmeleri resmi izne tabi tutulacak. San Francisco denetimcisi Aaron Peskin’ın öncülüğünde kabul edilen Stop Secret Surveillance Ordinance (Gizli Gözetimi Durdurma Yasası) böylesi büyük bir ABD şehrinde kabul edilen ilk yasa. Bunun bir teknoloji karşıtı karar olmadığını söyleyen Peskin, gözetleme teknolojilerinin güvenli ve sorumluluk sahibi bir şekilde kullanılması için bir adım attıklarının ve bu teknolojilerle elde edilen verilerin saklanması sürecine vatandaşların da dahil edilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Irkçı bir teknoloji mi?

Yüz tanıma teknolojisinin tartışılan sonuçları arasında ırkçı önyargıları pekiştirmesi de bir sorun. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, beyaz olmayan bireylerin beyaz bireyler kadar doğru teşhis edilmediğini ortaya koymuştu. Bu da hali hazırda polis tarafından fazladan gözetime tabi olan siyah vatandaşlar hakkındaki önyargıların pekişmesine sebep olarak ırkçılığa katkıda bulunuyor.

En çok kullanan ülke Çin

Yüz tanıma teknolojisi son zamanlarda özellikle Orta Doğu ve Uzak Doğu’da, giderek daha fazla kullanılmaya başladı. Bu teknolojiyi kamu ve özel kurumlarda en çok kullanan ülkeler arasında Çin, Singapur, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Kaynak: Tech Crunch

ABD’nin San Francisco şehri, 14 Mayıs Salı günü alınan bir kararla, kamu kurumlarında yüz tanıma teknolojisinin kullanımını yasakladı. Böylece San Francisco, polis, belediye gibi kurumların vatandaşları teşhis etmek için kullandığı bu teknolojiyi yasaklayan ilk şehir olmuş oldu. San Francisco Denetim Kurulunun yaptığı oylamada 8’e karşı 1 oy ile kabul edilen yasak, ikinci kez oylandıktan sonra resmen kanunlaşacak ve bundan böyle vatandaşların yüz tanıma teknolojisiyle teşhis edilmeleri resmi izne tabi tutulacak.Yorumunuz: