San Francisco raylı sistemi rehin alındı

ABD'nin San Francisco şehrinin raylı sisteminin ağına fidye virüsü yerleştiren saldırganlar ekranlara "Servis Dışı" ve "Metro Bedava" gibi yazılar yazdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin San Francisco şehrinde bulunan raylı sistemler geçtiğimiz cuma günü hacker’lar tarafından ele geçirildi. MUNI adıyla bilinen raylı sistemleri kontrol eden ödeme sistemini ele geçiren saldırganlar, vatandaşların bilet aldıkları cihazların ekranlarına “Servis dışı” ve “Metro Bedava” gibi uyarılar yerleştirdiler. MUNI yetkililerinin durumdan Cuma günü haberdar olduğu ancak durumun halen düzeltilemediği öğrenildi.

unnamed-3-3

MUNI istasyonlarındaki bilgisayar ekranlarında “Hacklendiniz, TÜM Veriler Şifrelendi. Anahtar İçin ([email protected]) Adresiyle İletişime Geçin. ID:681” şeklinde bir mesaj görüldüğü ifade edildi. MUNI sözcüsü Paul Rose “Konu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor” dışında bir açıklama yapmaktan kaçındı.

unnamed-2-6

“Sistemde çok açık vardı”

Verilen e-posta adresine ulaşan gazeteciler, hacker’ların durumu düzeltmek için MUNI ile anlaşma yapmak istediğini doğruladı.

Kötü bir İngilizce’yle yazılan mesajda saldırganlar röportaj vermek ya da haber olmak istemediklerini, yazılımlarının otomatik olarak çalışıp zayıf gördükleri tüm sistemlere saldırdığını belirtti. Özellikle bir hedefe saldırmadıklarını ifade eden saldırganlar San Francisco raylı sisteminin ağının oldukça açık olduğunu ve iki bin kadar bilgisayarın ve sunucunun saldırıdan etkilendiğini söyledi. Kendileri ile iletişime geçilmesini beklediklerini belirten saldırganlar “Galiba anlaşmak istemiyorlar. Bu durumda bu e-posta adresini yarın (bugün) kapatacağız.” şeklinde konuştu.

Eylül ayında da Brezilyalı güvenlik şirketi Morphus Labs, aynı adı taşıyan bir hacker’ı, Mamba adı verilen bir fidye virüsü ile ilişkilendirmişti. Bu virüsün de MUNI’ye saldıran virüsle benzer şekilde çalıştığı görülmüştü.

Hastaneye de saldırmışlardı

Kaliforniya eyaleti içindeki kurumlara yapılan ilk fidye saldırısı bu değil. Bu yıl içinde Hollywood Presbiteryen Tıp Merkezi’ne gerçekleştirilen saldırıda merkezin hayati önem taşıyan verileri fidye virüsü tarafından ele geçirilmiş ve saldırganlar 3,6 milyon dolar fidye talep etmişti. Hastane, sorun giderilene kadar hastalarını bölgedeki diğer hastanelere yönlendirmek zorunda kalmış; çalışanlar işlerini sabit hatlar, faks makineleri ve kalem kağıtla yürütmek zorunda kalmıştı.

MUNI saldırganlarının tam olarak ne kadar fidye talep ettiği bilinmiyor. Bu tarz saldırılarda genellikle ödeme yapıldıktan sonra sistemler, saldırganlar tarafından eski haline geri döndürülüyor. MUNI yetkilileri konu ile ilgili yorum taleplerine henüz yanıt vermiş değil.

Kaynak: The Verge

Geçtiğimiz cuma günü öğleden sonra San Francisco raylı sistemi MUNI'ye yapılan virüs saldırısıyla sistem kullanılamaz hale geldi. Raylı sistemi rehin tutan saldırganlar yetkililerin kendilerine ödeme yapmasını beklerken MUNI'den detaylı bir açıklama gelmedi. Saldırganlar bu sistemi özellikle hedef almadıklarını, virüsün zayıf ağları tespit edip oralara saldırmaya programlı olduğunu belirtti. Bu yıl içinde Kaliforniya eyaletindeki bir hastaneye saldıran bir başka fidye virüsü hastaneden 3,6 milyar dolar ödeme talep etmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği