Google San Francisco’da 20 bin yeni ev inşa edecek

Google, önümüzdeki 10 yıl içinde tamamlanacak evler için 1 milyar Dolar harcayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şirket CEO’su Sundar Pichai 18 Haziran Salı günü yaptığı açıklamada, Silikon Vadisi devi Google’ın merkezinin de bulunduğu bölgenin güneyinde 20 bin yeni ev inşa etmek için 1 milyar dolar harcayacağını söyledi. ‘’Daha yardımsever bir Google’’ amacıyla böyle bir yatırım yapacak şirket, bölgede yaşayan orta ve dar gelirli sakinler için ekonomik konut seçenekleri sunmayı amaçlıyor. Pichai, bir blog gönderisi olarak yapılan açıklamada, “Artan yaşam maliyeti orta ve düşük gelirli sakinler için uygun fiyatlı konut seçeneklerinin ciddi şekilde azalmasına neden oldu” dedi.

1 milyar dolarlık taahhüdün dörtte üçü, aslen Google’un ofisi olarak düşünülen arazinin “tüm gelir seviyelerinde” 15.000 evin gelişimini destekleyecek şekilde yeniden düzenlenmesine ayrılmış. Kalan 250 milyon Dolar ise, yatırımcılara San Francisco’da uygun fiyatlı 5 bin ev teklif edecek bir yatırım fonu yaratmak için kullanılacak.

Facebook da benzer bir yatırım yapmıştı

Google’ın bu taahhüdü, Facebook’un Ocak ayında duyurduğu, 10 yıl içinde 8.000 adet uygun fiyatlı konutun korunması ya da geliştirilmesine yardımcı olmak için 280 milyon Dolar fon toplamayı hedeflediği planı takip ediyor. Facebook ve Google gibi teknoloji devleri daha yüksek ücretle çalışanları işe aldıkça, San Francisco’da daha az para kazanan çoğu işçiyi piyasa dışına iten bir konut krizine yol açmış ve bölgedeki aktivist ve sakinlerin eleştirilerine maruz kalmışlardı.

Yakın bir zamanda yapılan bir araştırma, San Francisco’nun nüfusunun 2010 yılından bu yana yüzde 8 arttığını gösteriyor. Bu artış, yeni gelişmeleri sınırlayan konut yasalarıyla birleşince, konut fiyatlarını da etkilemişti. San Francisco; New York ve Los Angeles’tan sonra ABD’de evsiz kişilerin nüfusunun en fazla olduğu üçüncü ABD şehri.

Kaynak: Fortune

Şirket CEO'su Sundar Pichai 18 Haziran Salı günü yaptığı açıklamada, Silikon Vadisi devi Google’ın merkezinin de bulunduğu bölgenin güneyinde 20 bin yeni ev inşa etmek için 1 milyar dolar harcayacağını söyledi. ‘’Daha yardımsever bir Google’’ amacıyla böyle bir yatırım yapacak şirket, bölgede yaşayan orta ve dar gelirli sakinler için ekonomik konut seçenekleri sunmayı amaçlıyor. Facebook ve Google gibi teknoloji devleri daha yüksek ücretle çalışanları işe aldıkça, San Francisco’da daha az para kazanan çoğu işçiyi piyasa dışına iten bir konut krizine yol açmış ve bölgedeki aktivist ve sakinlerin eleştirilerine maruz kalmışlardı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği