Microsoft inşaata 500 milyon Dolar yatıracak

Microsoft Çarşamba günü yayımladığı bir basın açıklamasında, Seattle bölgesinde ucuz barınma imkanı için 500 milyon Dolar harcayacağını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft Çarşamba günü yayımladığı bir basın açıklamasında, Seattle bölgesinde ucuz barınma imkanı için 500 milyon Dolar harcayacağını söyledi. Açıklamada “Bölgedeki vatandaşların gelirleri, ev fiyatları kadar hızlı yükselmiyor. Bu da düşük ve orta gelirli çalışanların, çalıştıkları bölgede yaşamasını zorlaştırıyor.” denildi.

Microsoft tarafından toplanan veriler, 2011-2018 yılları arasında, Silikon Vadisi ile ilişkili ofislerin sıkça görüldüğü Puget Sound bölgesinde ev fiyatlarının yüzde 96 arttığı ancak aynı dönemde gelirlerde sadece yüzde 34 artış görüldüğü ifade edildi.

Microsoft yapacağı bağışı üçe böleceğini açıkladı:

  • 250 milyon Dolar, düşük bütçeli ev inşasını desteklemek için harcanacak. Microsoft böylece bölgede düşük gelirlilere uygun evlerin inşasının hızlandırılmasını umuyor.
  • 225 milyon Dolar, orta gelir düzeyine hitap eden evlerin korunması ve yenilerinin inşa edilmesi için kullanılacak.
  • 25 milyon Dolar ise evsizlikle mücadele kapsamında yardım olarak bağışlanacak.

“Büyük şirketlere evsizlik vergisi getirilsin”

Teknoloji şirketlerinin gelişi, Seattle ve San Francisco gibi şehirlerde ev fiyatlarının ve buna bağlı olarak evsizliğin artmasıyla sonuçlanıyor. Yakın zamanda Salesforce CEO’su Marc Benioff, San Francisco’da büyük teknoloji şirketlerine ek vergi getirilerek evsizlikle mücadele edilmesi için destek vermeye hazır olduğunu açıkladı. Seattle’daki bir diğer teknoloji devi Amazon ise Seattle şehir konseyinin önerdiği vergilendirmeyi iptal ettirmeyi başardı. Bu öneri, şirketlerin işçi başına 275 Dolar vergi ödemesini öngörüyordu.

Kaynak: Business Insider

Microsoft Çarşamba günü yayımladığı bir basın açıklamasında, Seattle bölgesinde ucuz barınma imkanı için 500 milyon Dolar harcayacağını söyledi. Açıklamada "Bölgedeki vatandaşların gelirleri, ev fiyatları kadar hızlı yükselmiyor. Bu da düşük ve orta gelirli çalışanların, çalıştıkları bölgede yaşamasını zorlaştırıyor." denildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği