Samsung veliahtına tutuklama talebi

Güney Koreli bir savcı Samsung’un başkan yardımcısı ve veliahtı konumunda bulunan Lee Jae-yong’un rüşvet iddiasıyla tutuklanmasını talep etti.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un Güney Kore yönetimini kendi tarafına çekmek için rüşvet verdiği iddiaları sebebiyle, Güney Koreli bir savcı şirketin başkan yardımcısı ve veliahtı konumunda bulunan Lee Jae-yong’un tutuklanmasını talep etti. Tüm ülkeyi saran ve ülkenin başkanı Park Geun-hye‘ye kadar uzanan davada, başkan şu anda görevi kötüye kullandığı sebebiyle yönetimden uzaklaştırılmış durumda.

Savcılar Samsung’un, Başkan Park’ın tartışmalı arkadaşı Choi Soon-sil ile ilişkili olduğu tespit edilen kar amacı gütmeyen bir kuruma onlarca milyon Dolar bağış yaptığını belirtiyor. Bu bağışların, Samsung’un iki şirketinin birleşmesi kararı konusunda devlet desteğini alabilmek için yapıldığı ifade ediliyor.

Skandal gitgide genişliyor

Lee geçtiğimiz hafta 22 saat boyunca sorgulanmıştı. Aynı şekilde LG ve Hyundai gibi şirketlerin yöneticileri de Choi’yle ilişkili kurumlara neden bağış yaptıkları konusunda sorgulanmıştı.

Söz konusu yolsuzluk skandalı en basit ifadeyle ‘karmaşık’ ancak tüm suçlamalar, Choi ve Park arasındaki ilişki etrafında toplanıyor. Şamanist bir cemaatin liderinin kızı olan Choi, Başkan Park’ın uzun süredir yakın arkadaşı. Ülkenin resmi kuruluşlarında herhangi bir görevi bulunmayan Choi, hükumetin aldığı kararlara müdahale etmekle suçlanıyor.

Samsung’un başkanı Lee Kun-hee’nin oğlu olan Lee Jae-yong, babasının 2014 yılında geçirdiği kalp krizinin ardından şirketin yönetimini eline almıştı. Lee Jae-yong’un babasının yerini almasına uzun süredir kesin gözüyle bakılıyor. Samsung’un kurucusu da dedesi Lee Byung-chul’du.

Alışılmadık bir durum değil

Lee ailesi bu tarz tartışmalara çok uzak değil. Şirketin başkanı Lee Kun-hee, 2008 yılında rüşvet fonu skandalının ardından görevinden istifa etmiş ve hükumet tarafından ikinci kez affedilmesinin ardından görevinin başına geçmişti.

Lee Jae-yong’un tutuklanması isteği Seul mahkemesine ulaştı. Artık mahkemenin bu talebi yerine getirme konusunda bir karar alması gerekiyor. Eğer Lee rüşvet iddiaları sebebiyle tutuklanırsa, Park’ın görevi kötüye kullandığı iddialarının da onaylanacağı düşünülüyor. Bu da Güney Kore’yi daha büyük bir karmaşaya sürükleyebilir.

Güney Kore’de, uzun süredir yolsuzlukla mücadele çalışmaları sürdürülüyor ancak ülkeye özgü aile şirketi kültürü (chaebol) bu çalışmaların sonuçlanmasına çok yardımcı olmuyordu. Halkın şimdiye dek görülmemiş tepkisi göz önünde bulundurulduğunda, Samsung’un bu kez suçlamalardan yakasını kurtarması çok daha zor görünüyor.

Kaynak: The Verge

Samsung’un Güney Kore yönetimini kendi tarafına çekmek için rüşvet verdiği iddiaları sebebiyle, Güney Koreli bir savcı şirketin başkan yardımcısı ve veliahtı konumunda bulunan Lee Jae-yong’un tutuklanmasını talep etti. Tüm ülkeyi saran davada, başkan Park Geun-hye şu anda görevi kötüye kullandığı sebebiyle yönetimden uzaklaştırılmış durumda. Başkanın bir arkadaşı aracılığıyla, kar amacı gütmeyen vakıfları kullanarak rüşvet aldığı belirtiliyor. Seul mahkemesi eğer Lee Jae-yong’un tutuklanmasına karar verirse Başkan Park’ın suçu da kabul edilmiş olacak.Yorumunuz: