Devlet yönetimine en çok ve en az güvenen ülkeler

Devlet yönetimine duyulan güven raporuna göre ülkedeki yönetime en çok güvenen ülke Hindistan. Türkiye'deki oran ise yüzde 58.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Devlet yönetimine duyulan güven bir ülkenin ekonomik gelişiminde önemli rol oynar, hükumet kararlarının yararlılığını arttırır, düzenlemeleri ve vergi sistemini daha uygun hale getirir. Bir ülkenin devlet yönetimine duyulan güven seviyesi, o ülkenin vatandaşlarının devleti güvenilir bulup bulmadığına, vatandaşları tehlikelerden koruyup koruyamadığına veya kamu hizmetlerini etkili şekilde uygulayıp uygulayamadığına bağlıdır.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Government at a Glance raporunun son versiyonunda, devlet yönetimine duyulan güvenin ülkeden ülkeye büyük değişiklik gösterdiği açıklandı. Yunanistan, devlet yönetimine en az güvenen ülke. Ekonomik krizden beri yaşananlar düşünüldüğünde bu durum oldukça doğal. Yunanistan birçok seçimle, kapatılan bankalarla, sermaye kısıtlamalarıyla uğraştı ve Avrupa göç krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Bu da toplumun sadece yüzde 13’ünün devlet yönetimine güven duymasına sebep oldu. Güney Kore’de ise büyük ihtimalle Başkan Park Geun-hye’nin görevi kötüye kullanma skandalından dolayı, güven oranı yüzde 24’e düşmüş durumda.

Infographic: The Countries That Trust The Government Most And Least | Statista

Türkiye’de oran yüksek

ABD’de, Beyaz Saray Rusya’yla gizli anlaşma yaptığına dair suçlamalardan kurtulmaya çalışıyor. Bu yüzden halkın güven oranı sadece yüzde 30. Birleşik Krallık ise Brexit görüşmelerinden dolayı çalkantılı zamanlar geçirdiği için halkın devlet yönetimine güveni yüzde 41. Rusya ve Türkiye halkalarının devlet yönetimine güven oranları yüzde 58. Listenin en başındaki ülke, yüzde 73 güven oranıyla Hindistan.

Kaynak: Statista

Bir ülkenin vatandaşlarının devlet yönetimine güven duymasını sağlayan birçok sebep vardır. Örneğin; yönetimin vatandaşları tehlikelerden koruyup koruyamaması veya kamu hizmetlerini etkili bir şekilde sunup sunamaması. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün, 'Government at a Glance' raporuna göre ülkesindeki devlet yönetimine en çok güven duyan ülkelerden biri Hindistan. Rusya ve Türkiye'de ise bu oran yüzde 58. Geçirdiği ekonomik krizden beri ülkede yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda, en az güven oranının yüzde 13 ile Yunanistan'a ait olması hiç de şaşırtıcı değil.

6 Yorum

  • Çok ilginç. Sanırım mantıklı bir açıklama için kitap yazılması gerek. Yaşanan darbe girişimi. Öncesindeki ve sonrasındaki söylemler. 50 milyon japon balığıyla yaşıyoruz sanırım.

  • Norveç, İsveç gibi milli gelirir yüksek ülkelerde herşey yolunda değil mi? bu tip refah seviyesi yüksek ülkeler neden bu listenin üst sıralarında değil acaba ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği