Samsung sahibini ‘damardan’ tanıyacak

Giyilebilir cihazlar alanında adından söz ettirmeye başlayan Samsung'un yeni patenti sahibini damarından tanıyan saatin ipucunu veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un patent için başvurduğu yeni teknoloji giyilebilir cihazların sahibini damar şekillerinden tanıyabilmesini sağlayacak. Patent çizimlerinden saatlere uyarlanacağı düşünülen bu sistem takılı olduğu bilekteki damar şekillerini tarıyor ve parmakizi gibi sahibiyle eşleştirerek hafızasına kaydediyor. Sensör -her insanda farklı olan- kalp atış şekillerini de kaydederek ayrıştırıcı bir değişken olarak kullanabiliyor.

3056357-inline-i-2-this-samsung-patent-lets-smartwatches-recognize-you-by-your-veins

Patent çiziminde gördüğümüz üzere damarları tarayan sensör, akıllı saatin elimizin üst kısmına bakacak şekilde; cihazın yan yüzeyine yerleştiriliyor. Tanımlama işlemi bittikten sonra saat hangi kullanıcının bileğine takıldıysa ona ait rehber, oynatma listeleri gibi kişisel verileri senkronize ediyor. İnsanların akıllı saatlerini başkasıyla paylaşmadığını düşünürsek bu son özelliğin çok da yararlı olduğunu söyleyemeyiz.

Elbette bu yeni teknoloji sadece akıllı cihazlar için değil hemen her alan ve cihaz için faydalı olabilir. Sensör sisteminin kullanımının yaygınlaşmasıyla akıllı saatlerin taklit edilemez anahtarlara dönüşmesi de olası. Apple Pay, Samsung Pay, Google Pay gibi mobil ödeme sistemleriyle eşleşen giyilebilir teknolojinin çok daha ilerleyeceğini düşünürsek banka işlemlerinden toplu taşıma geçiş sistemlerine kadar birçok alanda kullanım ihtimali çok yüksek.

Akıllı saat dünyasında adından bolca söz ettiren Samsung, farklılaşma adına sınırlarını zorluyor. Firmanın yeni aldığı patent damar tarama özelliğiye yeni işlevler kazanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği