Akıllanma sırası lenslere geldi

Samsung, göze takılacak akıllı lensler aracılığıyla artırılmış gerçekliği gözün hemen üzerinde deneyimleme şansı sunacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un artırılmış gerçekliği göz bebeğinizin hemen üzerinde görmenizi sağlayacak akıllı lensler için patent başvurusunda bulunduğu açıklandı. 2014’te Güney Kore Fikri Mülkiyet Ofisi‘ne yapılan başvuruda kullanıcıların artırılmış gerçekliği akıllı lensler ile akıllı gözlüklerden daha doğal bir şekilde deneyimleyebilecekleri öne sürüldü.

Patent metnine göre lensler içine yerleştirilen küçük bir anten ile akıllı telefonlara kablosuz bağlanabiliyor. Yine lens içindeki hareket sensörü sayesinde kullanıcı göz hareketleri ile ya da göz kırparak gördüğü görüntüyü kontrol edebiliyor. Lenslerin içinde bir mikro kamera da bulunuyor. Kullanıcı yine göz hareketlerini kullanarak bu kameradan görüntü kaydedebiliyor.

akıllı lens

Samsung akıllı lensler üzerine çalışan tek teknoloji devi değil. Google geçtiğimiz dönemde güneş enerjisi ile çalışan ve kullanıcının göz yaşını analiz ederek vücuduna dair veriler toplayan bir akıllı lens patenti almıştı. Bu lens de yine kablosuz olarak akıllı telefona ya da bilgisayara bağlanabiliyordu.

Arttırılmış gerçekliğin lens ile birleşiminin nasıl olacağına dair bir simülasyonu terminatör filminde görmüştük.

Samsung’un patent başvurusu henüz onaylanmadı. Ancak teknoloji şirketlerinin bu hamleleri, artırılmış gerçekliğin gözlük boyutundan lens boyutuna geçeceğinin bir göstergesi gibi.

Samsung artırılmış gerçeklik (AR) için kullanılacak akıllı lensler için patent başvurusu yaptı. Kamerası ve hareket sensörü bulunan lensler göz hareketleri ile kontrol edilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği