Samsung, kırılmaz OLED ekran için onay aldı

Samsung Display üzerinde şeffaf plastik bir kaplama bulunan esnek bir OLED ekran geliştirdi. Ekran sağlamlığı ve esnekliği bir arada sunuyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Esnek OLED ekranlar birkaç yıldır kullanılıyor ancak genellikle bu ekranları kullanan tüketici ürünlerinde ekranın önünde sert bir koruyucu cam yer alıyordu. Samsung Display bu durumu değiştirecek bir adım attı ve üzerinde şeffaf plastik bir kaplama bulunan esnek bir OLED ekran geliştirdi. Bu sayede OLED ekran, camın sağlamlığına sahip olurken kendi esnekliğini de koruyabiliyor. Ekran, dayanıklılığıyla UL sertifikası almaya hak kazandı.

Samsung’un ‘kırılmaz’ olarak tanımladığı yeni panel UL’in askeri standartlarda testlerinden başarıyla geçti. Testlerde ekran 1,2 metre yükseklikten üst üste 26 kez düşürüldü, 71 derece sıcaklığa ve -32 derece soğuğa maruz kaldı. Tüm bunların ardından ekranın normal olarak çalışmaya devam ettiği, önünde, kenarlarında ya da köşelerinde herhangi bir hasar oluşmadığı belirtildi. Hatta Samsung daha da ileri giderek ekranı 1,8 metre yükseklikten bıraktı ve herhangi bir şekilde zarar görmediğini gösterdi.

Üretim tarihi belli değil

Bu ekranın en bariz kullanım alanı akıllı telefonlar. Yeni esnek OLED paneller ayrıca taşınabilir oyun konsolları, askeri cihazlar, e-eğitim tabletleri ve araç içi ekranlarda kullanılabilir. Samsung Display bu ekranı kullanan cihazların ne zaman üretilebileceğine dair herhangi bir tarih vermedi. Ekranın seri üretimine dair de bir açıklama yapılmadı. Yeni ekran heyecan verici dursa da şimdilik hevesimizi dizginlememizde fayda var gibi görünüyor.

Kaynak: The Verge

Samsung Display üzerinde şeffaf plastik bir kaplama bulunan esnek bir OLED ekran geliştirdi. Ekran sağlamlığı ve esnekliği bir arada sunuyor. UL dayanıklılık testlerine tabi tutulan ekran 1,2 metreden 26 kez düşürüldü, 71 derece sıcaklığa ve -32 derece soğuğa maruz kaldı. Bunların ardından ekranda herhangi bir hasar oluşmadığı ve normal şekilde çalışmaya devam ettiği belirtildi.Yorumunuz: