Samsung akıllı telefonlarında AMD işlemci kullanacak

Samsung akıllı cep telefonlarında, grafik çipleri konusunda dünyanın en iyi iki firmasından biri olan AMD'nin tasarımlarını kullanmaya başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

AMD (Advanced Micro Devices Inc.), akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılmak üzere grafik tasarımlarını Samsung’a lisanslandıracak. Bu şekilde teknolojisini yeni bir piyasaya taşıyacak olan marka, Samsung’un ürünlerini diğer telefonlardan farklılaştırmasına yardımcı olacak.

Sadece mobil cihazlarla sınırlı olan anlaşmanın yüz milyonlar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Anlaşmayla birlikte  Samsung, bilgisayarlar grafik çipleri konusunda dünyanın en iyi iki firmasından biri olan AMD’nin tasarımlarını kullanmaya başlayacak ve bu şekilde kendi cihazlarının performansını yükselecek. AMD hisseleri Pazartesi günü New York’ta yüzde 7,5 seviyesine yükselirken, Samsung’unkiler ise Seul’de yüzde 3 değer kazandı.

Samsung’un ürünlerini mobil oyunlar gibi yoğun grafikli uygulamalarda öne çıkarmak için AMD’yi kullanmayı planladığı düşünülüyor. AMD, bilgisayar oyun grafikleri çipi piyasasında Nvidia Corp.’tan sonra en başarılı ikinci firma. Akıllı telefonlar bu iş için genelde Qualcomm Inc. veya Softbank Group Corp.’un ARM biriminin grafiklerini kullanıyor. Apple ise kendi çiplerini üretiyor.

Kaynak: Bloomberg

AMD (Advanced Micro Devices Inc.), akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılmak üzere grafik tasarımlarını Samsung’a lisanslandıracak.  Sadece mobil cihazlarla sınırlı olan anlaşmanın yüz milyonlar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Anlaşmayla birlikte  Samsung, bilgisayarlar grafik çipleri konusunda dünyanın en iyi iki firmasından biri olan AMD'nin tasarımlarını kullanmaya başlayacak ve bu şekilde kendi cihazlarının performansını yükselecek. Samsung’un ürünlerini mobil oyunlar gibi yoğun grafikli uygulamalarda öne çıkarmak için AMD'yi kullanmayı planladığı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği