Sahte Samsung güncellemesi 10 milyon kullanıcı tarafından yüklendi

Updates for Samsung adlı sahte uygulama, aygıt yazılım güncellemesi yapmayı vadediyor ancak kişiyi reklamlarla dolu bir siteye yönlendirip para istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

10 milyondan fazla Samsung kullanıcısı, ‘Updates for Samsung’ (Samsung için Güncellemeler) adlı sahte uygulamayı indirdi. Aygıt yazılımı güncellemeleri yapmayı vadeden uygulama, aslında kullanıcıları reklamlarla dolu bir internet sitesine yönlendirip yazılım indirmeleri için ücret talep eden sahte bir uygulamaydı.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) çalışan Kötü Amaçlı Yazılım Analisti Aleksejs Kuprins, Google Play Store ile iletişime geçip uygulamayı kaldırmalarını talep ettiğini söyledi. “Kullanıcıların hiçbir suçu yok. Düşünsenize yeni bir Android cihaz alıp aygıt yazılımı güncellemesi yapmak için Android’in resmi uygulama dükkanını kullanarak uygulama indiriyorsunuz. Daha doğal ne olabilir?” diyor.

34,99 Dolar isteniyor

Uygulamanın yorumlarına bakacak olursak, sitenin reklamlarla istila edilmiş olduğundan yakınan yüzlerce yorum görmek mümkün. Uygulamanın kullanıcıyı yönlendirdiği internet sitesi, hem ücretli hem de ücretsiz aygıt yazılım güncellemeleri sunuyor. İnternet sitesindeki ücretsiz indirmelerin hızının 56 KBps ile sınırlı olduğunu ve bazılarını indirirken bir süre bekledikten sonra zaman aşımına uğradığını söyleyen Kuprins “Denemeler sırasında, sağlam bir bağlantı kullanmamıza rağmen indirmeye çalıştığımız güncellemelerin bitmediğini gördük.” diyor.

Sitede bütün ücretsiz güncellemeleri indirince, kullanıcılara “34,99 Dolar ödeyerek sitedeki bütün dosyaları indirebilirsiniz.” yazan premium paket seçeneği sunuluyor.

Kaynak: ZDNet

10 milyondan fazla Samsung kullanıcısı, 'Updates for Samsung' (Samsung için Güncellemeler) adlı sahte uygulamayı indirdi. Aygıt yazılımı güncellemeleri yapmayı vadeden uygulama, aslında kullanıcıları reklamlarla dolu bir internet sitesine yönlendirip yazılım indirmeleri için ücret talep eden sahte bir uygulamaydı. Uygulamanın kullanıcıyı yönlendirdiği internet sitesi, hem ücretli hem de ücretsiz aygıt yazılım güncellemeleri sunuyor. Kullanıcı, sitedeki bütün ücretsiz güncellemeleri indirince, karşısına "34,99 Dolar ödeyerek sitedeki bütün dosyaları indirebilirsiniz." yazan premium paket seçeneği çıkıyor. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde (CSIS) çalışan Kötü Amaçlı Yazılım Analisti Aleksejs Kuprins, Google Play Store ile iletişime geçip uygulamayı kaldırmalarını talep etti.

2 Yorum

  • samsung olarak bu yüklenen sahte güncellemeyi tüm samsung cihazlardan kaldıran bir yazılım hazırlayıp güncelleme yollasın kullanıcılarına sahip çıksın kullanıcılar uğraşmadan kurtulsun

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği