Sahibini takip eden otonom bavul

Pekin merkezli girişim ForwardX Robotics tarafından geliştirilen motorize bavul Ovis, kameraları ve yapay zeka sistemi sayesinde sahibini takip edebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer çok seyahat eden biriyseniz yanınızda bavulunuzu taşımaktan sıkılmış olabilirsiniz. “Keşke bavulum yanımda kendi kendine gitseydi.” diye düşündüyseniz hayalleriniz gerçek oldu. Pekin merkezli girişim ForwardX Robotics tarafından geliştirilen motorize bavul Ovis, kameraları ve yapay zeka sistemi sayesinde sahibini takip edebiliyor.

Ovis’in iki adet motoru bavulun arka tekerlerini döndürüyor. Birden fazla kamera ve yapay zeka tabanlı bilgisayar görüşü algoritmasını çalıştıran Qualcomm Snapdragon çipi sayesinde Ovis kendi kendine hareket edebiliyor. Sahibini görsel olarak takip edebilen bavul daima sahibinin sağ tarafında duruyor. Çevredeki engelleri ve diğer insanları algılayabilen bavul bunların etrafından dolanarak yoluna devam ediyor.

Akıllı telefon uygulaması ve akıllı bilekliği var

Kullanıcılar isterse Ovis’i sıradan bir bavul gibi kaldırıp elle de taşıyabiliyor. Bavulun 96 Wh kapasiteli lityum-iyon bataryası biterse, elle taşımak bir mecburiyet haline geliyor. Bataryayı dört saatten kısa bir sürede şarj etmek mümkün. Tam dolu bataryayla bavul 20 km boyunca gidebiliyor. Ovis’in akıllı telefon uygulaması, batarya yüzde 20’nin altına düştüğünde kullanıcıya uyarıda bulunuyor. Ayrıca bavulda bulunan iki adet USB girişi aracılığıyla batarya kullanıcıların mobil cihazlarını şarj etmek için de kullanılabiliyor.

Kullanıcı Ovis’ten 2 metreden daha fazla uzaklaşırsa Bluetooth’la bavula bağlı olan akıllı bileklik kullanıcıyı uyarıyor. Bavul kaybolur ya da çalınırsa da üzerinde bulunan GPS etiketinden takip edilebiliyor.

Bu arada Ovis eşyalarınızı da taşıyabiliyor. 45 litre kapasitesi bulunan bavul 4,5 kg ağırlığında. Indiegogo üzerinden 329 Dolar’a ön siparişi alınan Ovis, her şey plana uygun giderse Aralık ayında elinize ulaşacak. Kampanyanın ardından ürün piyasaya sunulduğunda ise satış fiyatı olarak 799 Dolar belirlenmiş.

Kaynak: New Atlas

Pekin merkezli girişim ForwardX Robotics tarafından geliştirilen motorize bavul Ovis, kameraları ve yapay zeka sistemi sayesinde sahibini takip edebiliyor. Ovis'in iki adet motoru bavulun arka tekerlerini döndürüyor. Birden fazla kamera ve yapay zeka tabanlı bilgisayar görüşü algoritmasını çalıştıran Qualcomm Snapdragon çipi sayesinde Ovis kendi kendine hareket edebiliyor. Sahibini görsel olarak takip edebilen bavul daima sahibinin sağ tarafında duruyor. Çevredeki engelleri ve diğer insanları algılayabilen bavul bunların etrafından dolanarak yoluna devam ediyor. Tek şarjla 20 km gidebilen Ovis kaybolursa üzerindeki GPS etiketinden takip edilebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği