Rüzgar türbinlerini temizlemek için kullanılan drone

Aerones adlı Letonya kökenli bir firma 28 motorlu yaklaşık 200 kilogram kaldırabilen ve rüzgar türibünü kanatlarını temizleyecek bir drone üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aerones adlı Letonya kökenli bir firma 28 motorlu ve yaklaşık 200 kilogram kaldırabilecek bir drone üretti. Ürettiği drone’u ilk etapta rüzgar türbinlerinin kanat temizliği ve kanatların üzerindeki buzların çözülmesi amaçlı kullanacak olan firma, ileride yangın söndürme, insan kurtarma, paket taşıma ve spor amaçlı kullanım gibi değişik özellikleri drone’una eklemeyi planlıyor.

Aerones’un CEO’su olan Jānis Putrāms, drone’larının güvenliği üzerine çokça düşündüklerini ve onları, üzerindeki herhangi bir parçanın çalışmayı durdurması halinde bile güvenli bir şekilde yere inecek şekilde tasarladıklarını aktarıyor. Bir bağlantı kablosuyla yerdeki araçtan elektrik alarak çalışan drone, taşıdığı tüm malzemeyle 12 dakika boyunca uçabilecek ve güvenli şekilde yere inebilecek yedek pillere de sahip.   

Çalıştığı noktaya, drone için elektrik üreten ve temizlik sıvısını püskürtmek için yüksek basınçlı bir pompa taşıyan bir araçla götürülen drone sistemi, şu anda herhangi kısıtlayıcı düzenlemenin olmadığı ülkelerdeki şahıs arazilerinde deneniyor. Şirketin ilk hedefi drone satmak yerine temizlik hizmetini, isteyen şirketlere sunmak ve böylece drone’un donanım ve yazılımını daha da geliştirmek.  

Kaynak: designboom

Aerones adlı Letonya kökenli bir firma 28 motorlu ve yaklaşık 200 kilogram kaldırabilecek bir drone üretti. Firmanın ürettiği drone ilk etapta rüzgar türbinlerinin kanat temizliği ve kanatların üzerindeki buzların çözülmesi amaçlı kullanacak. Firmanın hedefindeyse, drone'u yangın söndürmeden insan kurtarmaya, paket taşımadan çeşitli sporlarda kullanmaya kadar değişik fikirler var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği