Meskenin geleceğine farklı bir bakış: Drone, otomasyon ve ortak yaşam

Pier 2: Geleceğin Apartmanı, otonom araçların, yapay zekanın, drone'ların ve otomatikleştirilmiş evlerin günlük yaşantımızın birer parçası haline geldiği bir gelecek fikrine uygun bir tasarım oluşturuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dallas merkezli mimarlık firması Humphreys and Partners, bu yılın başlarında gerçekleştirilen 2018 International Builders’ Show’da geleceğin meskenine farklı bir bakış sundu. Makul fiyatlı konut, sürdürülebilir tasarım ve teknolojinin yaşamlarımızı dönüştürmesi gibi konulara değinen Pier 2: Geleceğin Apartmanı adlı tasarımda, Manhattan’ın kıyısında yükselen iki adet gökdelen görüyoruz.

Tasarım, otonom araçların, yapay zekanın, drone’ların ve otomatikleştirilmiş evlerin günlük yaşantımızın birer parçası haline geldiği bir gelecek fikrine son derece uygun. Humphreys and Partners’ın ikiz apartman tasarımına Hyperloop ulaşım sisteminin yanı sıra tam donanımlı bisiklet istasyonları, drone’lar için ayrılan iniş bölgeleri ve enerji üreten kaldırımlar gibi ulaşım bağlantılı başka teknolojiler de dahil. İçinde kasasız Amazon Go mağazaları bulunan tasarım, perakendeciliğin de tam otonom hale geldiği bir gelecek kurguluyor.

Pier 2: Geleceğin Apartmanı konsepti günümüzde pek çok insanın muzdarip olduğu makul fiyatlı konut konusuna da el atıyor. Konseptte uygun fiyatlı mikro-dairelerin bir araya gelmesiyle oluşan modüler bir tasarım görüyoruz. Bu tasarım, genellikle insanları birbirine yabancılaştıran kent mimarisinin içinde bir çeşit ‘topluluk’ hissi veren bir arada yaşama alanlarını teşvik ediyor.

Sürdürülebilirlik açısından baktığımızda, apartmanlarda fotovoltaik cam kullanılması düşünülüyor. Şirketin açıklamasına göre bu sayede elektrik tüketimi yüzde 34’e kadar azaltılabilir. Tasarımda, iki apartmanı birbirine bağlayan üst kısımdaki platformun altında rüzgar türbinleri var. Ayrıca güneş panelleri ve yakındaki Hudson Nehri’nde elde edilen gelgit enerjisinden faydalanılacak. Dairelere verilecek enerjinin bu kaynaklardan üretilmesi planlanıyor. Binaların yan kısımlarındaki yeşil alanlar ise havayı temizlemek ve dikey tarım yapmak için kullanılacak.

Kaynak: Arch Daily

Mimarlık firması Humphreys and Partners'ın makul fiyatlı konut, sürdürülebilir tasarım ve teknolojinin yaşamlarımızı dönüştürmesi gibi konulara değinen Pier 2: Geleceğin Apartmanı adlı bir tasarımı var. Proje, Manhattan'ın kıyısında yükselen iki adet gökdeleni tasvir ediyor. İkiz apartman tasarımında Hyperloop ulaşım sisteminin yanı sıra tam donanımlı bisiklet istasyonları, drone'lar için ayrılan iniş bölgeleri ve enerji üreten kaldırımlar gibi ulaşım bağlantılı başka teknolojiler görüyoruz. Pier 2: Geleceğin Apartmanı konsepti günümüzde pek çok insanın muzdarip olduğu makul fiyatlı konut konusuna da el atıyor. Konseptte uygun fiyatlı mikro-dairelerin bir araya gelmesiyle oluşan modüler bir tasarım görüyoruz. Sürdürülebilirlik açısından baktığımızda ise apartmanlarda kullanılacak fotovoltaik cam sayesinde elektrik tüketimi yüzde 34'e kadar azaltılması planlanıyor.

1 Yorum

  • İşyerini henüz evin bir odasına taşıyıp büromuzu eve taşımadık. Yeni toplumsal prototipler oluşturamadık. Evin elektriğini henüz üretemeyen eski teknolojileri kullanıyoruz. Hidrojeni ehlileştiremedik. Balkonlarda soğan, tere, roka, maydanoz yetiştiremiyoruz. Mahalle ve semtlerde kreşler ve ana okulu yaygınlaştırmamışız. Vb vb bu dediklerimiz muhakkak ki varedileceklerdir. Tarihin tekeri ters çevrilmez. Sevgiyle kalın.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği