Rusya’nın yeni yolcu uçağı: MC-21

Ukrayna’ya müdahalesi sebebiyle gerçekleşen yaptırımlarla mücadele için ulusal sanayiye yatırım yapan Rusya, yeni orta menzilli yolcu uçağı MC-21’i tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya, batıda yapılan benzerlerinden pek çok alanda daha iyi olduğu iddia edilen yeni orta menzilli yolcu uçağını tanıttı. Başbakan Dimitry Medvedev’in de katıldığı törende İrkut Şirketi tarafından tanıtılan MC-21 yolcu uçağı, devam eden testlerin bitmesi ile 2017’de seri üretime geçecek. Uçak bazen MS-21 olarak da adlandırılıyor.

Medvedev yeni çift motorlu kısa ve orta mesafe hava aracını ‘havalı’ olarak tanımlarken maliyeti ne olursa olsun Rusya’nın hava aracı üretiminde üst sıralarda yer almasının önemli olduğunu vurguladı.

Ukrayna krizindeki rolü sebebiyle batı ülkeleri tarafından gerçekleştirilen yaptırımlarla boğuşan Rusya yönetimi, ulusal sanayi üretimini güçlendirerek ülkeyi yabancı şirketlere daha az bağımlı hale getirmeye çalışıyor.

“Herkes keyifle seyahat edecek”

Medvedev “Sadece şunu söylemek istiyorum: MC-21’in Rus sivil havacılığının gururu olacağından ve hem kendi vatandaşlarımızın hem de yabancıların bu uçakla seyahat etmekten büyük keyif alacağından eminim” diye konuştu.

İki farklı modeli üretilecek olan uçağın MC-21-300 adlı modelinde 160 ila 211 koltuk bulunacak. MC-21-200 modelinde ise 130 ila 165 koltuk bulunacak. Rusya resmi haber kanalına göre hem Rus hem de yabancı şirketlerle anlaşmalar sağlandı ve 2018’den itibaren uçaklar teslim edilmeye başlayacak.

Yüzde 15 daha ucuza uçacak

İrkut Şirketi’nin de bağlı bulunduğu devlet tarafından işletilen Birleşik Uçak Şirketi‘nin açıklamasına göre uçak 6400 kilometreye kadar olan uçuşlarda kullanılabilecek ve şimdiki uçaklara göre uçuş masrafları yüzde 15 daha az olacak.

İrkut Şirketi’nin başkan yardımcısı Vladimir Volkov “Uçak metalden değil karma malzemelerden üretildi. Bu da ona özel bir şekil vermemizi sağlıyor. Diğer uçaklara göre çok daha hafif ve çok daha güçlü bu da havacılık endüstrimiz için büyük bir gelişme” şeklinde konuştu.

mc21_uac

Dış politikada yaşadığı sıkıntılar sebebiyle dışa bağımlılığı azaltmak isteyen ve bunun için ulusal sanayiye yatırım yapan Rusya, yeni orta menzilli yolcu uçağı MC-21’i tanıttı. Şu anda yolcu taşımada kullanılan uçaklara göre pek çok yönden daha iyi olduğu iddia edilen MC-21 6400 kilometreye kadar olan mesafelerde kullanılabilecek. Uçağın diğer markalara göre yüzde 15 daha az masrafla uçuş gerçekleştirebildiği belirtildi. 2017’de seri üretimine başlanması beklenen uçak 2018’den itibaren çeşitli hava yolu şirketleri tarafından kullanılmaya başlayacak.Yorumunuz: