Rusya – İsrail uçak gerilimi

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Rusya'nın Suriye hükumet güçleri tarafından düşürülen uçağının İsrail yüzünden düştüğü belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazar günü Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Rusya’nın Suriye hükumet güçleri tarafından düşürülen uçağının İsrail yüzünden düştüğü belirtildi. Bakanlık Rusya’nın bölgedeki İran destekli savaşçıları bastırma konusundaki çalışmalarına İsrail’in nankörce yaklaştığını ifade etti.

Suriye hükumet güçleri Rus II-20 keşif uçağını bir İsrail jeti zannetti ve uçağı düşürdü. Uçaktaki 15 mürettebat hayatını kaybetti. Rus ordusu öncelikle uçağın kaybedilmesinde İsrail’in suçlu olduğunu söylemiş, daha sonra Başkan Vladimir Putin olayın bir dizi trajik ve ölümcül durumun arka arkaya gelmesi ile oluştuğunu ifade etmişti.

“Sorumlu İsrail Hava Kuvvetleridir”

Rus Savunma Bakanlığı Pazar günkü açıklamada en son bulgulara göre II-20 uçağının düşmesinde tek suçlunun İsrail olduğunu belirtti. Tümgeneral Igor Konashenkov “İsrail Hava Kuvvetleri ve bu eylemler konusunda karar alan kişilerin bu trajediye sebep olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birkaç yıldır İsrail ve Rusya, hava kuvvetlerinin Suriye üzerinde karşı karşıya gelmesini engellemek için özel bir hat kullanıyordu. Rusya 2015’ten bu yana Suriye Başkanı Beşar Esad’ın güçlerine hava desteği sağlıyor. Öte yandan İsrail, İran destekli kuvvetlere yönelik bir düzine hava saldırısı gerçekleştirdi. İsrailli askeri yetkililer geçtiğimiz dönemde Rusya ile kurulan özel hattın etkinliğinden övgüyle bahsediyordu.

Ancak Pazar günü Konashenkov İsrail’in bu hattı planları konusunda Rusya’yı yanlış yönlendirmek için kullandığını söyledi. Rusların II-20 uçağını güvenli bir yere indirememesinin sebebinin İsrailli nöbet görevlisinin verdiği yanıltıcı bilgiler olduğunu belirten Konashenkov İsraillilerin Suriye’nin kuzeyinde operasyon gerçekleştirdiklerini söyledikleri sırada uçaklarının aslında batıdaki Latakia bölgesinde olduğunu söyledi.

“İsrail, Rus uçağını kalkan olarak kullandı”

Konashenkov bir İsrail jetinin Suriye’nin Akdeniz kıyısında II-20 düşmeden kısa bir süre önce Rus uçağını kendisine kalkan olarak kullandığını, bu durumun ya “profesyonellik eksikliği ya da cezai ihmal” anlamına geldiğini söyledi.

Tümgeneral ayrıca İsraillilerin yıllar içinde, bölgedeki operasyonları konusunda Rusya’yı bilgilendirmek için hep son ana kadar beklediğini ve bu durumun Rus hava araçlarını tehlikeye soktuğunu söyledi. Konashenkov İsrail’in eylemlerini, Rusya’nın son dönemde İsrail devleti için yaptığı onca şeye karşılık nankörlük olarak yorumladı.

Konashenkov, Rusya’nın Suriye’deki İran destekli güçleri kontrol altında tutmak için yatığı çalışmalardan bahsederek, Temmuz ayında yapılan ve bu güçleri İsrail kontrolündeki Golan Tepeleri’nin 85 km dışında tutmayı hedefleyen anlaşmayı hatırlattı.

Kaynak: Fox News

Pazar günü Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Rusya'nın Suriye hükumet güçleri tarafından düşürülen uçağının İsrail yüzünden düştüğü belirtildi. Bakanlık Rusya'nın bölgedeki İran destekli savaşçıları bastırma konusundaki çalışmalarına İsrail'in nankörce yaklaştığını ifade etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği