İsrail de kendi ulusal kripto parasını üretecek

İsrail kendi ulusal kripto parasını çıkarmayı düşünüyor. Dijital Şekel olarak adlandırılan paranın fiziksel Şekel ile aynı değere sahip olması hedefleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya ve Dubai’nin ardından İsrail de kendi ulusal kripto parasını çıkarmayı düşünüyor. Dijital Şekel olarak adlandırılan paranın fiziksel Şekel ile aynı değere sahip olması hedefleniyor.

İsrail Maliye Bakanlığı’na yakın kaynakların verdiği bilgiye göre İsrail’in kayıt dışı ekonomisi ülkenin gayrisafi milli hasılasının yüzde 22’sini oluşturuyor. İsrail devleti tarafından onaylanmış bir dijital para birimi, kayıt dışı ekonominin önüne geçmekte önemli bir adım olabilir. Ayrıca hükumetin piyasadaki fiziksel para miktarını azaltacak bir hamle de yapabileceği belirtiliyor. Örneğin maaşların nakit olarak ödenmesini yasaklayan bir yasa kabul edilebilir.

Dijital Şekel’in oluşturulması süreci şimdiden başladı. Hükümet ‘Ekonomik Düzenlemeler Paketi’ adında bir yasa tasarısını meclise sundu. Tasarının kabul edilmesi durumunda İsrail Merkez Bankası’nın dijital Şekel üretmesinin önü açılmış olacak. Fiziksel paralarla ilgili yasanın eklenmesinin sebebi ise İsrail meclisinin iki yıl önce benzer bir yasa tasarısını reddetmiş olması. İsrail Başbakanı’nın son yorumlarına bakıldığında, dijital para birimine geçmek için ciddi bir baskı olduğu görülüyor.

“Dijital para birimleri, paranın geleceği”

İsrail merkezli bir blok zinciri cüzdanı uygulaması olan Colu, İsrail hükümetinin dijital para birimi tartışmalarının önemli bir parçasıydı. Blockchain Colu Başkan Yardımcısı Mark Smargon CoinTelegraph’a yaptığı açıklamada “İsrailli düzenlemeciler bir süredir dijital para birimleriyle ilgileniyor. Biz de bu tartışmalarda söz sahibi olduk. Eğer bu hamle gerçeğe dönüşürse Colu iş birliği yapmaktan mutluluk duyacaktır. Zira biz dijital para birimlerinin, paranın geleceği olduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: The CoinTelegraph

Rusya ve Dubai’nin ardından İsrail de kendi ulusal kripto parasını çıkarmayı düşünüyor. Dijital Şekel olarak adlandırılan paranın fiziksel Şekel ile aynı değere sahip olması hedefleniyor. Dijital Şekel’in oluşturulması süreci şimdiden başladı. Hükümet ‘Ekonomik Düzenlemeler Paketi’ adında bir yasa tasarısını meclise sundu. Tasarının kabul edilmesi durumunda İsrail Merkez Bankası’nın dijital Şekel üretmesinin önü açılmış olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği