Robotlar (bizim için) savaşıyor

ABD’de 25 yıldır düzenlenen FIRST robot yarışı geçen hafta yapıldı. 4 gün süren yarışmayı kazanan ekipler büyük şirketlerden mühendislik eğitimi alacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Cumartesi günü FIRST robot yarışmasının 25’incisi düzenlendi. ABD’nin dört bir yanından gelen 900 lise takımı, 4 gün boyunca 40 bin seyircinin önünde birincilik için yarıştı. Seyirciler arasında, kazanan takımlara eğitim verecek olan NASA’nın yöneticilerinden Charles Bolden da yer alıyordu.

first stronghold

FIRST Stronghold robot yarışması, her biri üçer robottan oluşan iki takımın, rakibin savunmasını aşıp kulesini yıkmaya çalışması üzerine kurulu bir oyun. Oyunda robotlar rakip takımın savunmasına zarar vererek ya da rakibin kulesine başarılı atışlar yaparak puan toplayabiliyor. Oyunun sonunda en çok puan toplayan takım yarışmayı kazanıyor. Maç başladığında bir süre otonom olarak hareket eden robotlar daha sonra takımlar tarafından uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor.

Bu yıl Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde gerçekleştirilen etkinlik için ekipler 6 aylık bir hazırlık aşamasından geçti. Bu dönemde, lise öğrencileri tarafından tasarlanan robotların 55 kilodan hafif olması ve top toplama, top atma, dengede kalabilme, asılı durabilme gibi görevleri tamamlayabiliyor olması gerekiyor.

Kendi bölgelerindeki yarışmaları kazanıp St. Louis’deki finale gelen takımlar arasından, California, Illinois, Ohio ve Virginia’dan gelen ekipler kazanan ittifakı oluşturdu. Yarışmanın galipleri, NASA, Boeing, Raytheon gibi mühendislik devlerinden eğitim almaya hak kazandı.

ABD’de liseli gençlerin ürettikleri robotlar ile katıldıkları FIRST robot yarışmasının 25’incisi geçtiğimiz hafta düzenlendi. FIRST Stronghold oyununu oynayan ekipler arasından kazananlar, mühendislik devlerinden eğitim almaya hak kazandı.Yorumunuz: