Robotik çiçek, arıcılığa yeni bir boyut getirebilir

Michael Candy, iklim değişikliği ve böcek ilaçları gibi sebeplerle giderek daha fazla zarar gören arıların güvenli bir şekilde bal üretmesi için robotik çiçekler tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya’nın Brisbane şehrinde yaşayan sanatçı Michael Candy, azalan arı popülasyonunu artırmaya yardımcı olmak için üç boyutlu yazıcıda üretilen robotik çiçekler kullanarak yapay polenleme yöntemi geliştirdi. 

Sensetik Polenleyici adı verilen konsept projesi, arıların doğada polenleme yapmalarına kıyasla daha güvenli bir ortam sağlamak için robotik çiçek sisteminden oluşuyor.

Dezeen ile röportaj yapan Candy “Arılar ekosistemimiz için olmazsa olmaz. Bence herkes bir an durup bitkilerimizi ve mahsullerimizi polenleyen bu çalışkan hayvanların önemini kavramaya çalışmalı. Böcek ilaçları, iklim değişikliği ve Varroa (arılara zarar veren bir parazit) tehdidi gibi sebeplerden ötürü arı popülasyonu zarar görüyor. Bunun için çözümler aramalıyız.” dedi.

Candy’nin robotik çiçeklerinde polen ve nektar var. Robotik çiçekler gerçek çiçeklerin yanına yerleştirilerek arılar polenlemeye teşvik edilmeye çalışılıyor. Çiçekler motor ve tüplerden oluşan karmaşık bir sisteme bağlı. Sistem, arıların dikkatini çekmek için insan üretimi nektarı çiçeklerin yüzeyine pompalıyor. Arılar da tıpkı normal çiçeklerde yaptıkları gibi polen topluyorlar.

Michael Candy haricinde başka girişimciler de konuya çözüm aramak için çeşitli teşebbüslerde bulunmuştu. Mesela tasarımcı ve araştırmacı Neri Oxman, arıların bal üretmesi için en uygun ortamı yaratmak için ışık, nem ve ısı kontrolü yapılan yapay bir ortam oluşturmuştu. İtalyan tasarımcı Francesco Faccin, belirli ısıda duran ve arıları kötü hava koşullarından koruyan bir kovan tasarlamıştı.

Kaynak: Dezeen

Sanatçı Michael Candy, üç boyutlu yazıcıda üretilen robotik çiçekler kullanarak yapay bir polenleme sistemi geliştirdi. Amaç ise iklim değişikliği, parazitler ve böcek ilaçları gibi tehditlerle gittikçe daha fazla zarar gören arı popülasyonunu korumak. Candy'nin robotik çiçeklerinde polen ve nektar var. Robotik çiçekler gerçek çiçeklerin yanına yerleştirilerek arılar polenlemeye teşvik edilmeye çalışılıyor. Çiçekler motor ve tüplerden oluşan karmaşık bir sisteme bağlı. Sistem, arıların dikkatini çekmek için insan üretimi nektarı çiçeklerin yüzeyine pompalıyor. Arılar da tıpkı normal çiçeklerde yaptıkları gibi polen topluyorlar.

3 Yorum

  • Nereye gidiyoruz ? Her şey her geçen gün daha yapay hale geliyor. Arı nüfusunu artırmak da bal miktarını arttırmak da doğru ve dürüst insanların elindedir. Aynı tarlaya her sene aynı ürünü ekeceğine, 1 ölçek tarım ilacı yerine daha iyi olsun kuvvetli olsun diye 2 ölçek ilaç kullanan çiftçiye eğitim vermediğin sürece bunlar hep nafile çabalar resmen insan oğlu kendi kendini tüketiyor. Teknoloji gelişmesin demiyoruz yada teknoloji karşıtı değiliz ama bu nedir kardeşim. Arının da balında değeri nerede kaldı. Yanlışsam yanlışsın onur diyin…

    • Haklısınız Onur Bey. Bu yapılanlar tozu halının altına süpürmek gibi. Temizlenmiyor, gün geçtikçe birikiyor daha kötü oluyor.

  • Kendi yarattığımız problemlere yine kendimiz çözüm arıyoruz. tabii kendimizden kastım insanoğlu, iyisi de kötüsü de…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği