Hollanda’da otobüs durakları, bal arıları için çiçeklerle donatıldı

Hollanda'nın Utrecht kenti, şehirdeki hava kalitesini iyileştirme planının bir parçası olarak çiçeklerle bezeli otobüs durakları inşa etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda’nın Utrecht kentindeki 316 otobüs durağının çatısı, bal arıları düşünülerek çiçeklerle bezendi. Bu yeşil alanlar, sadece şehrin biyoçeşitliliğini desteklemek için değil, aynı zamanda ince toz tabakasını tutmak ve yağmur suyunu muhafaza etmek için kullanılacak.

Şehirdeki elektrikli otobüsleri kullanan sürücüler, çatılardaki yeşil alanlarla ilgilenecek. Ayrıca otobüs duraklarına, enerji tasarruflu LED ışıklar ve bambu banklar yerleştirildi. Bütün bunlar, Utrecht’in şehirdeki hava kalitesini iyileştirme çabalarının sadece bir parçası. 2019’un sonuna kadar şehre 55 yeni elektrikli otobüs kazandırılması, 2028’in sonuna kadar da ‘tamamen temiz toplu taşıma’ ağı oluşturulması hedefleniyor.

Elektrikli otobüsleri çalıştıran elektrik, direkt olarak Hollanda’daki yel değirmenlerinden alınıyor. Ayrıca Utrecht, şehir sakinlerinin kendi evlerinin çatısını yeşil çatılara dönüştürmelerini sağlayan bir fon sunuyor.

Kaynak: Independent

Hollanda'nın Utrecht kentindeki 316 otobüs durağının çatısı, bal arıları düşünülerek çiçeklerle bezendi. Bu yeşil alanlar, sadece şehrin biyoçeşitliliğini desteklemek için değil, aynı zamanda ince toz tabakasını tutmak ve yağmur suyunu muhafaza etmek için kullanılacak. Ayrıca otobüs duraklarına, enerji tasarruflu LED ışıklar ve bambu banklar yerleştirildi. Bütün bunlar, Utrecht'in şehirdeki hava kalitesini iyileştirme çabalarının sadece bir parçası. 2019'un sonuna kadar şehre 55 yeni elektrikli otobüs kazandırılması, 2028'in sonuna kadar da 'tamamen temiz toplu taşıma' ağı oluşturulması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği